Przegląd Prasy 30.08

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta skontroluje TPSA

RZECZPOSPOLITA Spółka Internet Securities, specjalizująca się w internetowych serwisach ekonomicznych dla przedsiębiorstw, zamierza w tym roku osiągnąć przychody ze sprzedaży w wysokości 7,3 mln zł. Firma jest polską filią brytyjskiej grupy medialnej Euromoney. Przedsiębiorstwo postawiło na płatne serwisy dla specjalistów, bazując się na kadrze i doświadczeniu Agencji Informacyjno-Wydawniczej Boss (którą niedawno wykupiła). (s.B2)

GAZETA WYBORCZA Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiedział przeprowadzenie kontroli w Telekomunikacji Polskiej. Urząd chce sprawdzić, czy spółka nie nadużywa dominującej pozycji na rynku pobierając wygórowane opłaty za połączenia międzymiastowe. TP S.A. w tym roku przeprowadziła już dwie podwyżki cen na usługi. (s.20)

PRAWO I GOSPODARKA Red-Stars, austriacki fundusz wspierający przedsiębiorstwa branży internetowej, od października będzie oferował w Polsce szkolenia przez Internet. Na razie celem spółki będą sektory mające związek z e-biznesem i portale. (s. 4)

PARKIET Koniec roku może przynieść poważne zmiany na telekomunikacyjnym rynku Warszawy. Usługi telefoniczne powinny zacząć świadczyć El-Net i Netia, natomiast UPC planuje zaoferować dostęp do Internetu. (s. 1)

We wrześniu w Softbanku pojawi się dyrektor zarządzający. Jego zadaniem będzie nadzówr nad działalnością operacyjną spółki. Za strategię firmy, łącznie z przedsięwzięciami internetowymi, będzie nadal odpowiadał prezes zarządu. (s. 2)

PULS BIZNESU TP Internet i Samar tworzą wspólnie internetowy serwis motoryzacyjny. Mają się w nim znaleźć informacje o rynku, cenach i możliwościach zakupu nowego lub używanego samochodu. Planuje się też uruchomienie internetowego komisu samochodowego. (s. 5)

Portale internetowe zmniejszają wydatki na reklamę zewnętrzną, ale zaczynają coraz mocniej reklamować się w prasie, radiu czy telewizji. (s. 11)

WALL STREET JOURNAL Największa księgarnia internetowa Amazon.com zamierza w czwartek uruchomić swój francuski serwis. Jego uruchomienie zapowiadano już w styczniu, ale sprzedawca musiał uzgodnić kwestię cen za książki, które są we Francji regulowane przez państwo.

FINANCIAL TIMES Microsoft poinformował, że już rozpoczął testy nowego pakietu . Nowy pakiet ma być jeszcze bardziej przystosowany do współpracy z Internetem, a także będzie posiadał funkcję rozpoznawania głosu. Spółka już rozesłała pierwsze wersje testowe programów do swoich partnerów.