Przegląd Prasy 30.08

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta skontroluje TPSA

RZECZPOSPOLITA Spółka Internet Securities, specjalizująca się w internetowych serwisach ekonomicznych dla przedsiębiorstw, zamierza w tym roku osiągnąć przychody ze sprzedaży w wysokości 7,3 mln zł. Firma jest polską filią brytyjskiej grupy medialnej Euromoney. Przedsiębiorstwo postawiło na płatne serwisy dla specjalistów, bazując się na kadrze i doświadczeniu Agencji Informacyjno-Wydawniczej Boss (którą niedawno wykupiła). (s.B2)

GAZETA WYBORCZA Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiedział przeprowadzenie kontroli w Telekomunikacji Polskiej. Urząd chce sprawdzić, czy spółka nie nadużywa dominującej pozycji na rynku pobierając wygórowane opłaty za połączenia międzymiastowe. TP S.A. w tym roku przeprowadziła już dwie podwyżki cen na usługi. (s.20)

PRAWO I GOSPODARKA Red-Stars, austriacki fundusz wspierający przedsiębiorstwa branży internetowej, od października będzie oferował w Polsce szkolenia przez Internet. Na razie celem spółki będą sektory mające związek z e-biznesem i portale. (s. 4)

PARKIET Koniec roku może przynieść poważne zmiany na telekomunikacyjnym rynku Warszawy. Usługi telefoniczne powinny zacząć świadczyć El-Net i Netia, natomiast UPC planuje zaoferować dostęp do Internetu. (s. 1)

We wrześniu w Softbanku pojawi się dyrektor zarządzający. Jego zadaniem będzie nadzówr nad działalnością operacyjną spółki. Za strategię firmy, łącznie z przedsięwzięciami internetowymi, będzie nadal odpowiadał prezes zarządu. (s. 2)

PULS BIZNESU TP Internet i Samar tworzą wspólnie internetowy serwis motoryzacyjny. Mają się w nim znaleźć informacje o rynku, cenach i możliwościach zakupu nowego lub używanego samochodu. Planuje się też uruchomienie internetowego komisu samochodowego. (s. 5)

Portale internetowe zmniejszają wydatki na reklamę zewnętrzną, ale zaczynają coraz mocniej reklamować się w prasie, radiu czy telewizji. (s. 11)

WALL STREET JOURNAL Największa księgarnia internetowa Amazon.com zamierza w czwartek uruchomić swój francuski serwis. Jego uruchomienie zapowiadano już w styczniu, ale sprzedawca musiał uzgodnić kwestię cen za książki, które są we Francji regulowane przez państwo.

FINANCIAL TIMES Microsoft poinformował, że już rozpoczął testy nowego pakietu MS Office. Nowy pakiet ma być jeszcze bardziej przystosowany do współpracy z Internetem, a także będzie posiadał funkcję rozpoznawania głosu. Spółka już rozesłała pierwsze wersje testowe programów do swoich partnerów.