Przegląd Prasy 29.09

Termin przetargu na UMTS przesunięty

PRAWO i GOSPODARKA Przetarg na telefonię komórkową UMTS zostanie ogłoszony w późniejszym terminie. Decyzja ta jest następstwem, trwającej ponad dwie godziny, rozmowy ministra łączności z operatorami GSM. Ministerstwo rozważa też możliwość odstąpienia od dotychczasowej kwoty 750 mln euro za otrzymanie koncesji. (str.3)

Do 2010 roku ponad połowa wyrobów hutniczych będzie sprzedawana przez Internet, uważają Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa oraz firma Hatch Beddows. (str.5)

RZECZPOSPOLITA Przetarg na licencje umożliwiające budowę sieci telefonii komórkowej trzeciej generacji nie zostanie ogłoszony – tak jak zapowiedziano w końcu sierpnia – 2 października, ale kilka dni później. Za to w poniedziałek minister łączności odbędzie drugą turę rozmów z krajowymi operatorami GSM, podczas której mogą zapaść ustalenia mogące mieć wpływ m.in. na ceny koncesji i ich liczbę. (s. 1)

GAZETA WYBORCZA Ministerstwo Łączności zmienia sposób przeprowadzenia przetargu na telefonię komórkowej trzeciej generacji. Nie będzie rywalizacji cenowej i za każdą z pięciu licencji na UMTS zwycięzcy zapłacą tyle samo, czyli po 750 mln euro. Stała opłata to pierwsze ujawnione ustępstwo resortu łączności na rzecz potencjalnych inwestorów. (s.27)

Zakup jednostek funduszy inwestycyjnych przez Internet oferuje od czwartku nowy portal finansowy efund.pl, pierwszy portal w polskim Internecie poświęcony wyłącznie funduszom inwestycyjnym. Niestety nowa forma dystrybucji jednostek nie będzie ani o grosz tańsza od tradycyjnych. Na stronach efund inwestorzy znajdą aktualizowany codziennie serwis informacyjny oraz sekcję transakcyjną, która umożliwia nabywanie, zamianę i sprzedawanie jednostek funduszy w sieci. (s.32)

PULS BIZNESU Od 1 października dostępny będzie pierwszy polski portal tematyczny poświęcony rynkowi pracy, kierowany do absolwentów wyższych uczelni oraz studentów szukających pracy i planujących karierę. Pracuj.pl stworzyła firma doradcza Communication Partners, która po przeprowadzeniu badania wśród studentów, stwierdziła, że 90 procent z nich chciałoby mieć więcej informacji o rynku pracy. Dodatkową atrakcją portalu zdaniem jego twórców, są informacje o zarobkach. (s. 16)

WALL STREET JOURNAL Amerykański WorlCom złożył apelację w luksemburskim Europejskim Sądzie Pierwszej Instancji do decyzji Komisji Europejskiej, która postanowiła zablokować połączenie WorlCom ze Sprintem. Komisja Uni Europejskiej swoją decyzje podjęła 28 czerwca tego roku.

FINANCIAL TIMES W listopadzie Telefonica, hiszpański monopolista telekomunikacyjny, zamierza wprowadzić do obiegu publicznego 10 - 15. proc akcji swojego oddziału telefonii komórkowej Telefonica Moviles.