Przegląd Prasy 27.10

Deficytowe częstotliwości

RZECZPOSPOLITA Canal Plus zrezygnował z pięciu przyznanych mu częstotliwości nadawania w południowo-wschodniej Polsce. Koszty są tam wyższe niż przychody z abonamentów. Stacja telewizyjna ma problemy z uzyskaniem rentowności w Polsce.

Netia postanowiła zrezygnować z udziału w przetargu na UMTS. Niewykluczone, że rząd zdecyduje się na pewne korekty w procedurze koncesyjnej, korzystne dla zainteresowanych licencją.

GAZETA WYBORCZA Wedle badań amerykańskiej firmy doradczej Gartner Group obroty europejskiej gospodarki internetowej wzrosną w okresie 1999-2004 z 53 miliardów do 1,2 biliona dolarów.

KGHM zamierza objąć nową emisję akcji Polkomtela. Środki z niej sfinansują udział operatora w przetargu na UMTS.

Firma Getin Service Provider, która prowadzi Centrum E-biznesu dla małych i średnich przedsiębiorstw, zamierza w przyszłym roku wejść na giełdę.

PARKIET Sławomir Chłoń, prezes zarządzający ComputerLandu, spodziewa się, że jego firma zrealizuje prognozy dotyczące zysku netto w tym roku. Mają one wynieść 21-31 milionów złotych. Po 3 kwartałach zysk wynosi 13 milionów.

Holding internetowy Europ@web (francuskie przedsięwzięcie) przeżywa poważne trudności. Pod znakiem zapytania stoją kolejne projekty, w tym uruchomienie internetowego banku Ze Bank.

WALL STREET JOURNAL Hakerzy włamali się do sieci korporacyjnej Microsoftu. Ich łupem prawdopodobnie padł kod źródłowy ostatnich wersji Windowsów i Office’a.

Rząd Chin postanowił uwolnić rynek telekomunikacyjny i telewizji kablowej. Firmy tej branży zaczną podlegać zasadom gry rynkowej, możliwe też będą inwestycje obcego kapitału w ten sektor. Gra idzie o 80 milionów gospodarstw domowych, chociaż trzeba przyznać, że ich nasycenie infrastrukturą telekomunikacyjną jest bardzo słabe (niecałe 20 procent).

FINANCIAL TIMES Decyzja rządu hiszpańskiego o podniesieniu opłat za licencję na UMTS może zostać zaskarżona w sądzie.

Irlandzki przedsiębiorca Denis O’Brien złożył propozycję zakupu narodowego operatora telefonii stacjonarnej w Irlandii Eircom za kwotę 1,86 miliarda dolarów.