Przegląd Prasy 26.10

Ministerstwo Łączności wybrało doradcę.

RZECZPOSPOLITA Przedstawiciele firm, które zamierzają się ubiegać o koncesje na telefonię komórkową trzeciej generacji twierdzą, że są zdezorientowani listem, jaki we wtorek dostali od doradcy Ministerstwa Łączności - banku ABN Amro. Nie wiedzą, z kim teraz mają się kontaktować w sprawie przetargu. Bank w liście z 24 października wyjaśnił tym, którzy kupili dokumentację, m.in. swą rolę w przetargu i przypomniał jego harmonogram. Według osób związanych z firmami zainteresowanymi tą licencją, w dokumentacji przetargowej nie ma żadnych informacji dotyczących roli doradcy. Co więcej firmy twierdzą, że resort łączności nie poinformował ich oficjalnie o wyborze doradcy. (s. B3)

GAZETA WYBORCZA Amerykański indeks "nowej gospodarki" Nasdaq spadł w środę wieczorem o ponad 5 proc. - do poziomu 3229 punktów - ponownie zbliżając się do swojego tegorocznego minimum (3026). Jak twierdzą analitycy, powodem ponownej wyprzedaży akcji sektora IT były wyniki producenta sprzętu telekomunikacyjnego Nortel, który poinformował o gorszych, niż oczekiwano, wynikach sprzedaży sieci światłowodowych. (s. 19)

PRAWO I GOSPODARKA Centrum Informatyczne TASK (Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej) Politechniki Gdańskiej uruchomiło największy w Europie Środkowo-Wschodniej klaster komputerowy. Zestaw 128 procesorów (zajmujących cały pokój) będzie wykorzystywany do badań naukowych. Przedsięwzięcie, którego koszt szacowany jest na 400 tys. USD zostało sfinansowane w większości przez TASK. O 45 proc. funduszy zadbały firmy Intel i Wirtualna Polska. Według wstępnych ocen superkomputer będzie dysponował wydajnością rzędu 100-150 GFlops'ów (operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. (s. 5)

PULS BIZNESU Warszawska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie włamania do bazy danych muzycznego sklepu internetowego Vivid.pl. Podejrzanym jest były członek zarządu firmy, obecnie pracujący u konkurencji. (s. 6)

Zygmunt Solorz, szef Grupy Polsat, zapewnia, że firma ma środki finansowe na udział w przetergu na UMTS w Polsce, a jej próba uzyskania koncesji jest niemal pewna. Ostatnio mówi się także coraz częściej o możliwym sojuszu grup Polsat i Polpager ze spółką Hutchison Whampoa. (s. 9)

FINANCIAL TIMES University of California opublikował badania Internetu w USA. Prawie dwie trzecie Amerykanów ma dostęp do Sieci. Jednocześnie są oni nastawieni dość krytycznie wobec Internetu – mniej niż 55 procent sądzi, że informacje z Sieci są mało rzetelne, a ponad 60 procent martwi się o poziom ochrony prywatności. Ponad 16 procent badanych natomiast zadeklarowało, że nie zamierza mieć dostępu do Sieci, a komputera nie kupi za żadną cenę.