Przegląd Prasy 26.09

Za koncesje na UMTS zapłacą klienci

RZECZPOSPOLITA Liczba akcji portalu Arena.pl, która trafi na giełdę, zostanie ustalona do końca tego tygodnia. Spółka zaplanowała swój debiut na parkiecie pod koniec I kwartału przyszłego roku. Z pierwszej publicznej emisji zamierza pozyskać 30-40 mln dolarów. (s. B5)

PRAWO I GOSPODARKA Zdaniem Władysława Bartoszewskiego, prezesa Polkomtela, to producenci sprzętu telefonii komórkowej podbijają ceny na koncesje na UMTS. Poważną rolę odgrywają także dążenia poszczególnych rządów by uzyskać jak największe wpływy do budżetu. Za drogie koncesje ostatecznie zapłacą klienci sieci, a najlepszy interes zrobią banki, które udzielą operatorom kredytów. (s. 5)

Od przyszłego roku zaczną działać programy pilotażowe przyjmowania rozliczeń podatkowych drogą elektroniczną. Od stycznia taki program ministerstwo finansów uruchomi w Zachodniopomorskiem. (s. 9)

PULS BIZNESU Bank Gospodarki Żywnościowej, PZU i Raiffeisen Centrobank mogą powołać konsorcjum, które razem z jednym z operatorów telefonii komórkowej wystartuje do przetargu o koncesję na UMTS. Jeden z bankowców, cytowany przez dziennik, uważa, że taki skład grupy zabezpieczającej udział w przetargu od strony finansowej, byłby dobry m.in. ze względu na to, że w BGŻ i PZU decydujące udziały ma Skarb Państwa. (s. 6)

Ster-Projekt, jeden z notowanych na giełdzie integratorów systemowych, zawiesił poszukiwania inwestora strategicznego. Spółka wyemituje natomiast akcje dla menedżerów. (s. 9)

FINANCIAL TIMES Motorola i Palm będą razem opracowywać urządzenie, które połączy funkcje telefonu komórkowego i mikrokomputera. Projekt powinien zostać zrealizowany w 2002 r. Dotychczas Palm współpracował w tej dziedzinie z Nokią, ale bez widocznych efektów.

WALL STREET JOURNAL Microsoft I iSoft zawarły umowę o współpracy. Obie firmy będą razem promowały swoje rozwiązania internetowe, zwłaszcza dotyczące rządowych zamówień na technologie stosowane w służbie opieki zdrowotnej.