Przegląd Prasy 21.09

France Telecom nie zapłacił za akcje TP S.A.

RZECZPOSPOLITA France Telecom nie zapłacił jeszcze za 35 procent akcji Telekomunikacji Polskiej. Transakcja powinna być sfinalizowana do końca września. (s. 1, B2)

PULS BIZNESU Szwedzki operator telekomunikacyjny Telia, ma największe szanse na przejecie duńskiego Tele Denmark, który posiada około 20 procent akcji Polkomtela operatora sieci Plus GSM. Spółka zależna Telii – Netia od dawna wyrażała zainteresowanie wejściem na polski rynek telefonii komórkowej. (str.6)

GAZETA WYBORCZA Szacuje się, że przychody do budżetu państw europejskich z tytułu koncesji na UMTS sięgną 150 mld dolarów. W Polsce cenę za licencje ustalono prawdopodobnie za plecami ministerstwa łączności na podstawie bieżących potrzeb budżetu i wzorując się na zachodnich aukcjach. W tej sytuacji zarówno operatorzy, którzy będą chcieli wdrażać nową usługę jak i banki inwestycyjne, krytykują ustaloną kwotę 750 mln euro za koncesję. (s. 24-27)

PRAWO I GOSPODARKA Marconi Tecommunications rozpoczęła dostawę szerokopasmowych radiowych systemów dostępowych dla Netii. Zostaną one najpierw wdrożone w Gdańsku, Katowicach i Krakowie. W ciągu półtora roku zostanie zainstalowane 150 takich systemów.

FINANCIAL TIMES Intel i NEC będą razem opracowywały serwery. Obie spółki będą wymieniały informacje o aktualnych projektach oraz wspólnie pracować nad rozwiązaniami dla płyt głównych.

WALL STREET JOURNAL Orbis, Vodafone i Benefone zawarły umowę o współpracy w dziedzinie rozwoju internetowego systemu przewozów przesyłek. System pozwoli na kontrolę w czasie rzeczywistym całej trasy przesyłek.