Przegląd Prasy 19.09

Netia i TPSA wciąż nie doszły do porozumienia

RZECZPOSPOLITA Netia 1, jedna z firm które wiosną otrzymały koncesje na świadczenie międzystrefowych usług telekomunikacyjnych, złożyła wniosek o arbitralne ustalenie stawek w rozliczeniach między operatorami. Netia 1 nie może sama rozstrzygnąć sporu z Telekomunikacją Polską, która ustaliła stawki wzajemnych rozliczeń prawie dwa razy wyższe niż ustalone przez Ministerstwo Łączności. (s. B4)

GAZETA WYBORCZA Amerykański operator połączeń długodystansowych AT&T i British Telecom potwierdziły, że planują połączyć niektóre działy. Niewykluczona jest nawet całkowita fuzja obu firm. Gdyby negocjacje zakończyły się sukcesem powstałby trzeci co do wielkości operator telefonii komórkowej, jeden z największych operatorów telefonii stacjonarnej i najpotężniejszy dostawca usług telekomunikacyjnych dla firm. (s. 21)

PULS BIZNESU Właściciele portalu Onet.pl rozważają wprowadzenie firmy na warszawski parkiet. Analitycy przestrzegają jednak, że operacja ta może być skomplikowana i ryzykowna. Tymczasem większość liczących się portali ogłosiła już chęć debiutu na GPW lub amerykańskim NASDAQ. (s. 3)

W październiku rozpocznie działalność eService, czwarta na polskim rynku firma zajmująca się stawianiem terminali do płatności elektronicznych i rozliczaniem takich transakcji. Spółkę powołały PKO BP i Bank Śląski. Wszystkie terminale eService będą elektroniczne i będą akceptowały karty z . (s. 8)

PRAWO I GOSPODARKA Towarzystwa ubezpieczeniowe w niewielkim stopniu wykorzystują Internet do sprzedaży lub popularyzacji usług. Firmy narzekają na brak rozwiązań technicznych. Na razie tylko kilka spółek oferuje możliwość elektronicznego wykupienia polisy. (s. 4)

FINANCIAL TIMES Broadbase Software, amerykański producent oprogramowania do analiz i marketingu, kupi na nowojorskiej giełdzie Servicesoft, serwis internetowego wsparcia klientów, za 645 mln dolarów. Celem fuzji jest połączenie wysiłków w pracach nad rozwiązaniami typu CRM.

WALL STREET JOURNAL NTT, największa spółka telekomunikacyjna świata, chce do końca roku wszystkie swoje wysiłki skupić na rozwoju usług internetowych. Firma chce zaoferować większy dostęp do produktów w Internecie, łącznie z grami i muzyką.