Przegląd Prasy 18.09

Posłowie chcą zobowiązać samorządy do tworzenia własnych witryn internetowych.

PULS BIZNESU Grupa posłów zgłosiła w Sejmie projekt ustawy zobowiązującej organy administracji rządowej i samorządowej do utworzenia własnych stron internetowych. Oznacza to, że w grę wchodzą wysokie kontrakty dla firm integratorskich jak Optimus, Prokom czy Softbank. (str.12)

Idea Centertel jako pierwsza w Polsce wdrożyła nowe usługi mobile-banking WBK24WAP (we współpracy z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym), wykorzystujące [email protected] Idea i technologię szybkiej pakietowej transmisji danych GPRS.

O nowych usługach wypowiada się prezes PTK Centertel – Marek Józefiak (str.42)

GAZETA WYBORCZA Hiszpańska Telefonica rozpoczęła sprzedaż pięcioletnich obligacji o łącznej wartości 1 mld euro. Uzyskane środki chce przeznaczyć na budowę sieci UMTS.

W ciągu najbliższych miesięcy podobne operacje zamierzają przeprowadzić British Telecom, France Telecom i holenderski KPN. (str.29)

PRAWO i GOSPODARKA Firmy: Nestle, Danone, Henkel i SAP mają zamiar uruchomić w przyszłym miesiącu pierwszy w Europie internetowy rynek dla dostawców i sprzedawców towarów konsumpcyjnych (B2B). Inicjatywa o nazwie CPGmarket.com będzie miała swoją siedzibę w Genewie. (str.7)

Apexim zamierza rozszerzyć zakres usług softwarowych. Spółka zatrudni nowych specjalistów w dziedzinie np. CRM z racji wdrażania nowych technologii. (str.14)

WALL STREET JOURNAL Niemieckie władze do spraw kontroli firm telekomunikacyjnych podejrzewają Deutsche Telekom o próbę dyskryminacji dostawców usług internetowych. Istnieje obawa, że DT wprowadzi preferencyjne stawki dla własnego dostawcy usług internetowych T-Online.

FINANCIAL TIMES British Telecommunications i amerykański operator AT&T prowadzą rozmowy na temat wspólnego stworzenia serwisu biznesowego. Na razie nie została podpisana żadna umowa, ale nieoficjalnie wiadomo, że dyskutowany jest również pomysł połączenia oddziałów telefonii komórkowej.