Przegląd Prasy 12.09

Jeszcze mogą się zmienić zasady przetargu na UMTS - zapowiada resort łączności.

RZECZPOSPOLITA Zasady przetargu na koncesje UMTS, ogłoszone na początku września, mogą się zmienić. Ministerstwo łączności zamierza przede wszystkim na nowo rozpatrzyć kwestię minimalnej ceny za licencję, ustalonej wstępnie na 750 mln euro. Kwota ta jest krytykowana nie tylko przez operatorów sieci telefonii komórkowej, ale też przez część banków inwestycyjnych. Przedsiębiorcy uważają, że jest ona za wysoka. (s. B3)

GAZETA WYBORCZA Rząd brytyjski przeznaczy miliard funtów na rozwój infrastruktury, która ma pozwolić Brytyjczykom od 2005 r. załatwiać wszystkie sprawy urzędowe przez Internet – zapowiedział premier Tony Blair. (s. 22)

Talex, który niebawem zadebiutuje na warszawskiej giełdzie, zamierza uruchomić medyczny serwis internetowy i portal teleinformatyczny. Emisja 700 tys. akcji (w dniach 25-29 września) ma przynieść spółce 16,3-24,9 mln zł. (s. 26)

Od początku lipca w CDM Pekao S.A. można kupować obligacje rządowe przez Internet. Przez dwa miesiące zawarto w ten sposób 186 transakcji. Obligacje kupowali głównie zamożniejsi klienci pakietami średnio po 100 sztuk. (s. 30)

PRAWO I GOSPODARKA Fundusze inwestycyjne i domy maklerskie zwracają coraz większą uwagę na Internet jako sposób dystrybucji produktów. Zgodę na sprzedaż jednostek funduszu otrzymał CAIB Financial Advisers, DM PBK zamierza uruchomić system trans@kcja, zaś Pekao/Alliance ma serwis informacyjny oparty na protokole WAP. (s. 14)

PULS BIZNESU Lubelska firma Pro Futuro zaoferuje zryczałtowany dostęp do Internetu przez własną sieć teleinformatyczną Infostrada. Usługa ruszy na przełomie września i października. Najniższy abonament będzie kosztował 59 zł. Tylko w Lublinie spółka zainwestuje w budowę sieci szkieletowej 100 mln dolarów. (s. 4)

Na początku przyszłego roku Powszechny Bank Kredytowy zaoferuje obsługę kont klientów przez Internet. (s. 8)

FINANCIAL TIMES Hewlett-Packard potwierdził, że jest poważnie zainteresowany kupnem pionu doradczego międzynarodowej firmy audytorskiej . Wysokość transakcji może wynieść 17-18 mld dolarów.

WALL STREET JOURNAL Microsoft zawarł umowę o współpracy z Telefon L.M. Ericsson. Obie firmy będą razem rozwijały zastosowanie technologii internetowych w telefonach komórkowych. Microsoft szczególna uwagę chce poświęcić programom do obsługi poczty elektronicznej.