Przegląd Prasy 04.09

Prokom wykupił 10 proc. akcji Softbanku – zdaniem analityków to wstęp do fuzji.

RZECZPOSPOLITA Prokom Sofware kupi 10 proc. akcji Softbanku za 128 mln zł. Analitycy uważają, że jest to wstęp do fuzji. Umowa między firmami przewiduje opracowanie w ciągu 9 miesięcy wspólnej strategii działania. Gdyby doszło do fuzji, powstałaby spółka o wartości 830 mln zł. Według analityków, połączenie polskich firm informatycznych wzmocniłoby ich pozycję wobec zagranicznej konkurencji. Niewykluczone, że wkrótce zostanie podjęta decyzja o fuzji ComputerLandu i ComArchu. (s.A1, B5)

88 proc. dyrektorów czerpie informacje z Internetu, ale stawiają go jednak na dalszym miejscu po mediach tradycyjnych – wynika z badań firmy doradczej McKinsey i uniwersytetu Wharton. Menedżerowie stawiają Internet zazwyczaj na 7-8 miejscu wśród różnych źródeł informacji. Największą popularnością cieszą się strony Yahoo Finance/Business i CNN/CNNFN. (s. A11)

GAZETA WYBORCZA IBM, Hewlett Packard, Dell, Intel oraz kilka innych firm komputerowych planują do końca roku stworzyć niezależne laboratorium, aby opracować programy dla biznesu działające w systemie operacyjnym Linux. Obecnie większość biznesowych baz danych pracuje na Solarisie, opracowanym przez Sun Microsystems. (s. 31)

PULS BIZNESU Polsat i Wirtualna Polska kupią po 33 proc. akcji spółki Ruch Internet za łącznie 6,2 mln zł. Głównym celem RI jest handel elektroniczny prasą i książkami. (s. 3)

Dostawcy aplikacji CRM twierdzą, że boom te produkty nastąpi w 2001-2002 r. Ale wcześniej wielu z nich spodziewało się już wzmożonego popytu w tym roku. Tymczasem w Polsce jest zaledwie kilka podmiotów, które wdrożyły programy wspomagające relacje z klientami. (s. 11).

PRAWO I GOSPODARKA – MAGAZYN FINANSOWY Telekomunikacja Polska wciąż jest faktycznym monopolistą na polskim rynku dostępu do Internetu. Jej sieć, dochodząca do prawie 10 milionów Polaków, sprawia, że nawet jak korzystamy z usług niezależnego dostawcy, to i tak łączymy się z nim poprzez kable TP S.A. Opóźnienia w faktycznym dopuszczeniu konkurencji na rynek sprawiają, że operatorzy tracą rocznie miliony złotych.

(s. 6-8).

PARKIET W ciągu najbliższych dni z giełdy zniknie AS Motors, a na jego miejscu pojawi się . Sąd zarejestrował zmianę nazwy spółki. 7bulls.com będzie pierwszą w Polsce giełdową spółką linuksową. Na świecie takie spółki (Linux Solutions Providers) stanowią najszybciej rozwijający się sektor branży. (s. 3)

WALL STREET JOURNAL Niemiecka grupa Bertelsmann AG sprzedała za 117 mln dolarów spółkę CDnow zajmującą się sprzedażą muzyki w Internecie. Był to jeden w pierwszych na świecie sklepów internetowych.