Przegląd Prasy 02.08

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w dzisiejszej prasie:

RZECZPOSPOLITA W Sieci toczy się spór internetowych dystrybutorów biletów Ticketmaster.com i Tickets.com. dotyczący prawa do zamieszczania odsyłaczy do cudzych zasobów. „Bierzcie i dzielcie się, byle nie moim, czyli o dwulicowości szefów Napstera” – czytamy w dodatku „Media-Internet”

GAZETA WYBORCZA Grupa studentów z Poznania utworzyła serwis Odeon.pl. Jak się to udało bez zaplecza, milionów złotych, bez menadżerów i wsparcia potężnej spółki-matki (s.19). Warszawska Giełda Papierów Wartościowych chce powołać autoryzowanych doradców, którzy pomogliby jej w przyciągnięciu jak największej liczby firm technologicznych (s. 20)

PULS BIZNESU Brak klarownej strategii restrukturyzacji firm, które przestawiają się ze starej gospodarki na nową, nie świadczy dobrze o kompetencjach ich zarządów. O kontrowersjach, jakie wzbudza nagłe przestawienie się spółek giełdowych ze starej na nową gospodarki (s. 4, 5).

POLITYKA Internauci czytają więcej, w najbardziej skomputeryzowanych krajach drukuje się rekordową liczby tytułów. Stephen King, uznany fabrykant papierowych bestsellerów, zdecydował się zaistnieć on-line i ostatnie dzieła sprzedaje wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem Internetu, odnosząc oszałamiający sukces.

WSJ „Inwestorzy venture capital trochę mniej kochają Internet” – pisze Wall Street Journal. W drugim kwartale spadły inwestycje w przedsięwzięcia internetowe do 14,75 miliarda dolarów z 15,39 miliarda dolarów w pierwszym kwartale 2000 roku.

FINANCIAL TIMES: „Europejskie firmy muszą pokonać wiele przeszkód zanim zdołają wejść na lukratywne rynki amerykańskie w sferze nowych technologii” - Neil Buckley opisuje ostatni raport Komisji Europejskiej na temat barier w handlu ze Stanami Zjednoczonymi.