Przedświąteczna gorączka: internauci buszują w sklepach!

Największa grupa użytkowników sieci rozpoczęła poszukiwanie wigilijnych prezentów w ostatnim tygodniu przed Świętami. Ze względu na niewielką ilość dni, która dzieli nas do Wigilii, zmagania zakupowe nabierają stresującego tempa. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Gemius S.A., ponad połowa polskich internautów obchodzących Święta Bożego Narodzenia na tegoroczne zakupy wyda nie więcej niż 400 złotych. Co dziesiąty internauta zostawi te pieniądze w e-sklepie. Z kolei krótka ankieta Internet Standard wskazuje, że przedstawiciele e-branży wcale tak często nie zaglądają na półki internetowych sklepów, jakby się mogło wydawać.

Przedświąteczna gorączka: internauci buszują w sklepach!
Jak pokazały wyniki świątecznego badania Gemius SA "Internauci a Święta Bożego Narodzenia" z listopada br., Święta obchodzi w Polsce 97,7% użytkowników, a obdarowywanie prezentami w Wigilię jest popularne wśród 88,1% z nich. Kupujący prezenty najczęściej w tym roku obdarują swoich rodziców (75,4% badanych).

Aby nabyć świąteczny prezent, z internetowego sklepu skorzysta jedynie co dziesiąty użytkownik. Wciąż gros z nich prezenty nabędzie w centrach handlowych (64%) i małych sklepach (52,6%).

Ci, którzy skuszą się na e-zakupy, zamierzają nabyć dla swoich bliskich przede wszystkim asortyment z działu muzyka i książki. Sporym zainteresowaniem w internetowych sklepach cieszą się też kosmetyki i zabawki. Z kolei "offline-owcy" zamierzają przede wszystkim nabyć kosmetyki (68,9%), odzież i dodatki (58,3%) oraz zabawki (46,2%).

Po co się spieszyć?

Szał zakupowy, który w Wielkiej Brytanii rozpoczął się już w połowie listopada (jak wskazuje BBC, dochody ze sprzedaży świątecznej stanowią zwykle 4/5 przychodów z rocznej sprzedaży), nie udzielił się Polsce. Zaledwie 8% badanych Polaków wskazała, że prezenty zakupi już w listopadzie. Największa grupa internautów (32,4%) zamierza ruszyć do sklepów dopiero w tym tygodniu. Co ciekawe, ponad 20% respondentów wskazało, że kupi prezenty dopiero w ostatni przedświąteczny dzień.

Przedświąteczna gorączka: internauci buszują w sklepach!

Zakupy świąteczne

Internautki zaznaczyły, że świąteczne zakupy będą robić przez cały grudzień. Wśród mężczyzn najpopularniejszy czas świątecznych sprawunków rozpoczął się w tym tygodniu.

Kwoty, które respondenci planują wydać na choinkę i ozdoby nie są w tym roku wysokie: poniżej 100 zł planuje wydać 31,7% internautów, 100-200 zł kolejne 15%.

Z kolei na świąteczne zakupy ponad połowa polskich internautów obchodzących Święta Bożego Narodzenia wyda nie więcej niż 400 zł.

Skąd użytkownicy czerpali pomysły na tegoroczne prezenty? 16,6% pomysłów pojawiła się pod wpływem przeglądania czasopism, 9,3% wywołały reklamy radiowe i telewizyjne, a 7,8% - reklamy internetowe.

Na co poluje e-branża?

Internetowa redakcja wydawnictwa IDG Poland S.A. okazała się w tym roku mało "internetowa" pod względem sposobu dokonywania świątecznych zakupów. Nikt z dziennikarzy serwisów online nie zakupił żadnego prezentu w internetowym sklepie.

Lepiej wypadli przedstawiciele internetowych przedsięwzięć, choć trzeba przyznać, że nie było w tej grupie jednogłośnej, twierdzącej odpowiedzi na pytanie: "Czy zrobisz/zrobiłeś zakupy świąteczne w e-sklepie?". Z krótkiej ankiety przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu przez Internet Standard wynika, że niewiele ponad połowa pytanych osób zamierza bądź dokonała internetowych zakupów. Ci, którzy jednak się skuszą na e-zakupy średnio, planują wydać ok. 200 zł. Największe zakupy zamierza zrobić Artur Brzęczkowski z Allegro - na e-prezenty chce przeznaczyć 1 tys. zł. Najczęściej nabywane będą przedmioty z działu muzycznego, książkowego i elektronicznego.

Ci przedstawiciele branży internetowej, którzy udali się na internetowe zakupy, zamierzali dokonać je przede wszystkim w e-sklepie, rzadziej na aukcji. "Do aukcji sięgnąłbym, gdybym miał potrzebę zakupienia czegoś bardzo rzadkiego, niedostępnego w regularnym handlu detalicznym, jakiegoś 'białego kruka'" - zaznaczył Mariusz Kuziak, dyrektor marketingu w portalu Interia.pl

Odpowiedzi ankietowanych w ubiegłym tygodniu przez Internet Standard przedstawicieli e-branży

Benita Jakubowska, Gazeta.pl

W tym roku nie kupię prezentów przez sieć, ale przyznam, że czasami nabywam świąteczne prezenty online. Korzystam głównie z Amazon.com i Virginmegastores.co.uk. Kupuję głównie płyty DVD, muzykę, kosmetyki, części komputerowe i bilety lotnicze. Na prezenty wybieram zwykle rzeczy niedostępne w Polsce, takie jak np. filmy, których premiera będzie u nas za kilka miesięcy, ciekawe przedmioty dla zaprzyjaźnionych dzieci np. mikroskop podłączony do komputera przy pomocy USB, czy gry taneczne na matę do PS2.

Krzysztof Łada, Adclick

Zamierzam kupić prezenty świąteczne przez internet. Skorzystam z serwisów polskich i najprawdopodobniej będą to zarówno e-sklep jak i e-aukcja. Nabędę książki, muzykę, zabawki i tzw. elektronikę użytkową.

Piotr Tchórzewski, Onet.pl

Zakup prezentów to... tylko jeden z wielu elementów przedświątecznej gorączki, którą zaczynamy już odczuwać. Większość tego rodzaju zakupów robi moja żona - i nie ma tutaj jakiejś żelaznej reguły "gdzie"; raczej "ile" :-) Ja na pewno przynajmniej raz skorzystam z oferty e-sklepu. Mam zamiar zakupić perfumy - czynię to głównie z przyczyn ekonomicznych: pod względem tego asortymentu e-sklepy biją na głowę zwykły "uliczny" handel. Różnice rzędu 20 - 30% to niemal reguła. Sądzę, że wydam ok. 170 - 200 zł.

Artur Banach, NetSprint

Prezenty mam już kupione, ale nie internetowo, chociaż oczywiście dość regularnie robię zakupy w sieci. Tegoroczne świąteczne zakupy zrobiłem w centrach handlowych.

Adam Kwaśniewski, Adnet

Nie kupiłem w tym roku prezentów świątecznych przez internet. Nie oznacza to wcale, że jestem zniechęcony do zakupów, tylko akurat w tym roku upominki będą "nieinternetowe".

Marek Furtega, Kurnik.pl

Nie planuje w tym roku zakupów przez internet, ponieważ tu, gdzie obecnie żyję, tj. w Tokio, ciekawy prezent mogę kupić w sklepie za rogiem, a gdybym jednak potrzebował czegoś naprawdę wyszukanego, to zawsze mogę udać się do jakiejś większej dzielnicy handlowej, gdzie można dostać chyba wszystko, co jest dostępne w sprzedaży przez internet. W minionych latach, przebywając w mniej egzotycznych miejscach, również nie skusiłem się na zakupy przez internet, gdyż uważam, ze nie ma sensu narażać się na niebezpieczeństwa i komplikacje, jakie mogą wyniknąć z korzystania z obecnych systemów płatności, w których wykorzystuje się numer karty kredytowej do realizacji transakcji.

Piotr Bożek, Gratka.pl

Kupiłem prezenty przez internet, korzystając z polskich serwisów. Nabyłem drobne upominki - głównie kosmetyki. Wydałem ok. 200-300 zł

Łukasz Foltyn, Gadu Gadu

Nie skorzystam z e-zakupów w przypadku nabywania prezentów. W Warszawie jest mnóstwo centrów handlowych, gdzie można zrobić przyjemnie przy kawie zakupy :)

Michał Brański, o2.pl

Nie kupię prezentów świątecznych przez internet, a szkoda - bowiem oszczędziłbym i czas, i pieniądze. Namyślam się do ostatniej chwili, co kupić, a wtedy jest już trudno liczyć na dostawę na czas. Kończy się na zakupach 23 lub 24 grudnia w jakiejś galerii handlowej. Wyjątkowo zdarza mi się nabyć cos w Amazonie lub na Allegro. Dodatkowym problemem jest to, że większość interesującego mnie asortymentu jest w sieci niedostępna (rzadkie wydawnictwa książkowe), bądź wymagałaby przymierzenia przed zakupem (odzież). W moim przypadku nie należy jednak mówić o niechęci, a raczej o zapracowaniu (paradoks: teoretycznie mógłbym oszczędzić czas, kupując przez sieć, ale nie mam dość czasu, aby przed komputerem na spokojnie zająć się zakupami.

Piotr Krawiec, Money.pl

Zamierza kupić prezenty świąteczne przez internet, korzystając z polskiego e-sklepu. Nabędę książki oraz płyty. Zamierzam wydać na ten asortyment ok. 200 zł

Dawid Sadulski, Travelplanet.pl

Zamierzam nabyć prezenty świąteczne przez internet i zrobię to za pośrednictwem polskiego sklepu. Chcę kupić książki za max. 200 zł.

Artur Brzęczkowski, Allegro.pl

Prezenty świąteczne nabędę na internetowej aukcji. Zamierzam kupić asortyment z kategorii elektronika, sztuka współczesna oraz odzież. Planuję na te rzeczy przeznaczyć ok. 1 tys.

Tomasz Cisek, IMPartner

Nie będę kupował prezentów przez internet. Powód jest prostu - niestety nie mam na to czasu.

Filip Żok, Bankier.pl

Prezenty świąteczne zakupię za pomocą polskiego systemu aukcyjnego, być może odwiedzę też jakiś e-sklep. Będę rozglądał się za elektroniką. Zamierzam na tego typu asortyment wydać ok. 200-500 zł.

Adam Dyba, IDMnet

Prezenty świąteczne już kupiłem w e-sklepie. Nabyłem książki, muzykę, zabawki oraz sprzęt elektroniczny.

Mariusz Kuziak, Interia.pl

Prezenty już kupiłem, część z nich rzeczywiście przez Internet. Nabywając upominki, korzystam zarówno z polskich, jak i z zagranicznych sklepów. Do aukcji sięgnąłbym, gdybym miał potrzebę zakupienia czegoś bardzo rzadkiego, niedostępnego w regularnym handlu detalicznym, jakiegoś "białego kruka". Ale w tym roku nie miałem takiej potrzeby. Na świąteczne zakupy planuję przeznaczyć znacznie mniej, niż w rzeczywistości wydam. To taka moja świecka tradycja, która mimowolnie powtarza się co roku...