Prywatność na Facebooku - chyba żartujesz?

Mark Zuckerberg nie lubi prywatności w Sieci i nawet się z tym nie kryje. Wiele wskazuje na to, że nowa funkcja Facebooka znów zaskoczy użytkowników. Automatyczne tagowanie zdjęć ma być domyślnie włączone - na alarm biją już specjaliści ds. bezpieczeństwa w Internecie.

Facebook poinformował, że jeszcze w tym roku automatyczne rozpoznawanie twarzy pojawi się w Stanach Zjednoczonych. Portal pomoże w identyfikacji osób na zdjęciach i zachęci znajomych do ich podpisywania.

Inaczej mówiąc, jeśli pojawiliśmy się na czyimś zdjęciu, już po chwili ktoś ze znajomych może nas opisać. Zidentyfikować w ten sposób będzie też można osoby, które nie mają konta na Facebooku i te, które nie chcą się ujawniać.

Nową funkcję częściowo będzie można zablokować. Graham Cluley z Sophos twierdzi jednak, że użytkownicy powinni mieć możliwość wyboru, z których funkcji na Facebooku chcą korzystać zanim zostaną uaktywnione.

Automatyczne tagowanie może nie zniechęci domorosłych celebrytów, ale z pewnością nie spodoba się tym, którzy chcieliby zachować na Facebooku choć cień prywatności.

Według badań Sophos, nawet 90 proc. użytkowników

wolałoby, gdyby wszystkie funkcje serwisu domyślnie były wyłączone. Po wejściu w życie automatycznego tagowania zdjęć procent ten może jeszcze wzrosnąć.