Prognozy na Nowy Rok

Internautów ma na koniec nowego roku być ponad 700 mln a PC-tów - 600 mln. Ponadto IDC przewiduje dobry rok dla Linuksa, sieci bezprzewodowych i technologii przesyłania wiadomości oraz 1,9 bln USD światowych wydatków na teleinformatykę.

IDC przewiduje, że pod koniec nowego roku na świecie działać będzie łącznie 1,5 mld telefonów komórkowych. Aktywnych będzie miliard skrzynek poczty elektronicznej, na koniec br. zainstalowanych ma być ponad 600 mln PC-tów. Liczba e-maili powinna wzrosnąć do 40 mld dziennie.

IDC przewiduje ponadto, że liczba internautów przekroczy 700 mln, w tym liczba osób korzystających z dostępu bezprzewodowego - 250 mln. Liczba gospodarstw domowych z zainstalowanym szerokopasmowym dostępem do Sieci powinna z kolei przekroczyć 80 mln.

IDC przewiduje wzrost wydatków na telekomunikację i informatykę. Wydatki na IT w 2003 roku przekroczą na całym świecie 900 miliardów USD. Wydatki telekomunikacyjne - 975 mld USD, a wydatki na handel w Sieci - mają wynieść bagatela - 1,5 biliona USD.

Najbardziej ma wzrosnąć sprzedaż sprzętu komputerowego i usług bezprzewodowych; nie jest natomiast spodziewany wzrost wydatków na doradztwo informatyczne. Firma badawcza przewiduje, że w dalszej przyszłości wzrosty rynku teleinformatycznego w skali rocznej będzie już charakteryzować jednocyfrowa wartość. "To powinno skłonić dostawców technologii do przemyślenia swoich strategii marketingowych" - komentował John Gantz, szef analityków IDC.

Rynek serwerów średniej klasy powinien powrócić na ścieżkę wzrostu po dwóch latach spadków. Wzrosty pozwolą jednak na osiągnięcie tylko 80% wartości rynku z 2000 roku. IDC przewiduje ponadto, że wprowadzenie 64-bitowych układów dla komputerów osobistych będzie raczej powolne, a pełnego wykorzystania technologii przez komercyjne aplikacje firma spodziewa się dopiero pod koniec bieżącej dekady. W segmencie Linux powinien odbierać kolejne udziały w rynku systemom Uniksowym. Z kolei segment usług sieciowych nie powinien odnotować większej sprzedaży niż w roku bieżącym.

Spodziewany jest także wzrost zagrożenia cyberterroryzmem - ostrzega IDC. W wypadku wojny w Iraku (której spodziewa się IDC) - należy oczekiwać wzrostu ataków internetowych, mogących spowodować nawet krótkoterminowe perturbacje w światowej gospodarce.

Prognozy IDC powstały na podstawie wywiadów z 700 analitykami na całym świecie. Ponadto IDC ankietowała blisko 1000 menedżerów IT na temat ich wydatków w nowym roku.