Producenci komórek przed sądem?

Amerykańscy producenci telefonów komórkowych stanęli w obliczu zagrożenia konieczności wypłaty miliardowych odszkodowań ofiarom nowotworu mózgu.

Peter Angelos, adwokat, (znany z sądowego zwycięstwa nad firmą tytoniową Maryland) planuje wnieść 10 pozwów przeciwko producentom i operatorom telefonów komórkowych. Jednak do tej pory nie udało się w jednoznaczny sposób udowodnić, że promieniowanie emitowane przez słuchawkę telefonu komórkowego może spowodować raka mózgu. Opublikowane w grudniu 2000 r. w Stanach Zjednoczonych oficjalne badania nie wykazały związku pomiędzy używaniem telefonu komórkowego i ryzykiem nowotworu mózgu, ale naukowcy podkreślają konieczność przeprowadzenia dalszych, długoterminowych badań.

Verizon Wireless, największy operator telefonii komórkowej w Stanach Zjednoczonych, oraz joint venture Vodafone Group i Verizon Communications, będą wymienione we wszystkich pozwach.

Przedstawiciele kancelarii Angelosa uważają, że jeśli firmy wiedziały o zagrożeniu zdrowia spowodowanym używaniem telefonów komórkowych, powinny być surowo ukarane (zwłaszcza, że wykazały gigantyczne zyski).

Po ogłoszeniu w prasie informacji o pozwach akcje Vodafone spadły o 2,1%, podczas gdy notowania Nokii (która ma 35% udziału w rynku amerykańskim) wzrosły w Helsinkach o 1%.

Analitycy przewidują, że producenci telefonów komórkowych zaczną umieszczać na aparatach ostrzeżenia o szkodliwości dla zdrowia (jest to już praktykowane w niektórych stanach).