Procesor VIA z autoryzacją transakcji elektronicznych

VIA przedstawiła szczegóły techniczne nowego procesora C5J Ester, który zostanie wyposażony w zaawansowane funkcje zabezpieczające transakcje e-commerce oraz sprzętowe wsparcie ochrony antywirusowej.

Układ o kodowej nazwie C5J Ester to procesor o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Jego przeznaczeniem są nowoczesne urządzenia cyfrowe bazujące na rozwiązaniach architektury x86, takie jak np. przenośne odtwarzacze multimedialne czy silnie zintegrowane płyty główne. Procesor ma być wykonywany w technologii SOI i procesie 0,09 mikrona. Zużycie energii ma nie przekraczać 3,5W przy częstotliwości taktowania układu 1 GHz. Szyna systemowa ma pracować z częstotliwością 800 MHz, a zestaw instrukcji multimedialnych obejmować rozszerzenia SSE2 i SEE3 Intela.

Najciekawsze są jednak funkcje zabezpieczeń transakcji e-commerce, które VIA zastosuje w nowym układzie.

Będzie to przyspieszanie kodowania RSA oraz Secure Hashing (SHA-1 i SHA-256) wraz z obsługą funkcji NX przeciwdziałającej rozprzestrzenianiu się wirusów i robaków w Internecie. NX będzie obsługiwane przez Windows XP w momencie udostępnienia przez Microsoft uaktualnienia Service Pack 2. Algorytm RSA jest szeroko wykorzystywanym systemem kryptograficznym klucza publicznego, który stosowany jest przy transakcjach internetowych czy weryfikacji dostępu do danych. Nowy procesor VIA sprzętowo obsługuje Montgomery Multiplication, operację która wykorzystywana jest do przyspieszenia kryptografii RSA. Z kolei SHA (Secure Hash Algorithms) są używane do dostarczenia cyfrowych podpisów służących weryfikacji autentyczności nadawcy informacji. Funkcje SHA-1 i SHA-256 obsługiwane przez układ C5P pozwalają na tworzenie i weryfikację cyfrowych podpisów na bazie algorytmów zaszytych w rdzeniu procesora. Pozostanie także, znany w aktualnie oferowanych przez VIA procesorów C3 system PadLock z generatorem liczb losowych.

Firma przewiduje, że układy te będą w stanie pracować z częstotliwościami do 2GHz bez konieczności aktywnego chłodzenia procesora.

Informacje:

http://www.via.com.tw