Primaaprilisowe figle internautów

8. Projekt "Uczciwy złodziej"

W kwietniu 2003 roku serwis PCWorld.com doniósł na temat holenderskiego projektu nowej wymiany plików przy pomocy P2P. Projekt miał się zwać "Uczciwy złodziej". Wielu użytkowników dało się na niego nabrać. Firma zatrudniła specjalistów od reklamy i przez prawie dwa miesiące zapowiadała nadejście nowej, rewolucyjnej metody na kradzież. Pierwszego kwietnia sprawę ujawniono.

Źródło: PC World, The Honest Thief Project

9. Darmowy dostęp do Internetu dla uczniów

W 2001 roku donosiliśmy o dyrektywie Unii Europejskiej E-14/31 C, która nakazywała operatorom darmowe udostępnienie uczniom, studentom i pracownikom naukowym Internetu. Niestety, okazało się, że polskie społeczeństwo jest już na tyle przyzwyczajone do afer i zachachmęceń w każdej możliwej dziedzinie, że niewiele osób nabrało się na żart. Wnioskujemy z tego, że nikt nie marzy już o darmowym Internecie. No, chyba że w pracy, na koszt firmy.

Więcej informacji: PC World

10. Darmowe Windows z reklamami

"Przedstawiciele Microsoftu poinformowali, że kolejna wersja systemu operacyjnego Windows o nazwie kodowej Longhorn (ma on trafić na rynek w 2004 r.) będzie dystrybuowana w dwóch edycjach. Jedna z nich ma być oferowana całkowicie za darmo - jej użytkownicy będą jednak musieli pogodzić się z faktem wyświetlania na pulpicie reklam. Wersja 'adware' będzie skierowana wyłącznie do internautów, reklamy będą bowiem pobierane z Sieci."

Takiego newsa wymyślili redaktorzy PC World z okazji 1 kwietnia. Jak się okazuje, pomysł był na tyle dobry, że chwycił i trzymał latami. Jeszcze do dziś jego echo pojawia się w komentarzach - uważny czytelnik z pewnością zauważył je w dopisku do artykułu z ostatnich dni.

11. Netscape za darmo i z kodami źródłowymi

Pierwszego kwietnia 1998 roku Netscape zapowiedziało, że udostępni publicznie kody źródłowe swojej przeglądarki - Netscape Navigatora. Ten jeszcze kilka lat wcześniej był absolutnym liderem na rynku (w 1998 roku wypierał go powoli Internet Explorer). Dziś podobne postępowanie jest powszechne, w tamtych czasach zaś stanowiło rzecz niebywałą! Wielu uznało to za żart, a tymczasem źródła... naprawdę zostały udostępnione.

12. 1 GB na skrzynkę pocztową

"Coo, 1 GB na skrzynkę? Nieee, to na pewno jakaś wkrętka!" A jednak! Brawa należą się Google za tak dobry moment na inaugurację serwisu GMail (1.04.2004, choć plotki pojawiały się już wcześniej) - wiadomość uznano za dowcip i dzięki temu rozniosła się po świecie z szybkością błyskawicy. Gdyby w tym roku Google opublikowało informację, że pojemność skrzynek zostaje rozciągnięta w nieskończoność, czy przyjęlibyśmy ją również z niedowierzaniem?

Z ostatniej chwili: Google ogłosiło powiększenie skrzynek do 2 GB. Sami nie wiemy, co o tym myśleć...

13. Nieoficjalna wizyta Billa Gatesa w Polsce

Kilka lat temu jedna z gazet komputerowych przedstawiła fotoreportaż z wizyty Billa Gatesa w naszym kraju. Odzew był spory, Microsoft w Polsce oficjalnie dementował i wykazywał zniesmaczenie. Dublerem szefa MS okazał się ostatecznie szef jednej z polskich firm. Gratulujemy poczucia humoru!

14. Narzędzie zemsty na hakerach

Dwa lata temu The Register doniósł o narzędziu umożliwiającym zemstę na hakerach. Program miał się nazywać PAYBACK i tworzył zupełnie nową kategorię software'u związanego z włamaniami - IRS, Intruder Retaliation System. Dzięki zaawansowanej technologii wykrywania adresu IP agresora możliwe było odbijanie ataku z powrotem do nadawcy. Na nic były sztuczki z maskowaniem i ukrywaniem się. Huzia!

15. Duke Nukem Forever w sprzedaży

Duke Nukem Forever był grą zapowiadaną od czasów Quake I, jako następca Quake, konkurent Quake 2 i Unreala. Jako gra nie pojawił się nigdy, choć pokazano już z niego wiele filmów i screenshotów. Kilka lat temu jeden z portali o grach zakpił sobie z użytkowników i - przede wszystkim - twórców, podając informację o natychmiastowej dostępności gry. Reakcja była tak niespodziewana i gwałtowna, że newsa wycofano już po sześciu godzinach i natychmiast pojawiło się sprostowanie. Ale przekazy pieniężne nadchodziły ponoć jeszcze przez miesiąc.

16. Bezprzewodowe przekazywanie energii

Bezprzewodowe sieci? Tak, ale zamiast przekazywać dane, lepiej przekazywać energię elektryczną! W 1999 roku ponad setka firm otrzymała broszurę informującą o nowej, szwajcarskiej technologii umożliwiającej bezprzewodowe dostarczanie prądu w dowolne miejsce w domu. Wystarczyło specjalne urządzenie włączone do kontaktu. Jedna trzecia firm wykazała żywe zainteresowanie wynalazkiem, jednak ta konkretna oferta okazała się tylko żartem.

17. Hakerska Barbie

Skoro już o hakerach mowa: pierwszego kwietnia 1996 pojawiła się spreparowane oświadczenie firmy Mattel mówiące, że w sprzedaży wkrótce pojawi się Barbie-haker. Lalka miała mieć umiejętność wpatrywania się w monitor przez kilkanaście godzin bez mrugania oczami oraz picia olbrzymich ilości coli.