Prawo telekomunikacyjne: będzie uchwała pomimo wielu zastrzeżeń

Jeszcze w tym tygodniu ma dojść do uchwalenia prawa telekomunikacyjnego. Prezydium Sejmu nie zgodziło się na przeprowadzenie poprawionego drugiego czytania projektu. Tym samym dojdzie do uchwały pomimo wielu zgłaszanych wątpliwości – podała agencja PAP.

O dalszych losach projektu nowego prawa telekomunikacyjnego poinformował Janusz Piechociński, przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury. Zaznaczył, że do drugiego czytania ustawy nie dojdzie, bo to odwlekłoby jej uchwalenie. Obecnemu rządowi zależy na jak najszybszym przyjęciu nowego prawa.

Warto dodać, że branża telekomunikacyjna zgłosiła szereg zastrzeżeń pod adresem nowej ustawy. Firmy telekomunikacyjne za kontrowersyjny uważają zapis mówiący o pobieraniu od nich rocznej opłaty administracyjnej "na pokrycie kosztów funkcjonowania organów regulacyjnych" oraz dopłaty do usług powszechnych, których wysokość ma sięgać nawet 3 % ich przychodów. Wątpliwości budzi również konieczność rejestrowania przez operatorów komórkowych abonentów usług prepaid.

Branża telekomunikacyjna zgodnie podkreśla, że nowe prawo może blokować rozwój całego sektora.

Za drugim czytaniem ustawy wnioskowała w Sejmie grupa posłów, argumentując, że projekt wciąż zawiera liczne błędy. Janusz Piechociński – broniąc nowych zapisów – zarzucił posłom "działania na rękę dużym operatorom", którzy nie są zainteresowani prokonsumenckimi zapisami.