Prawa do nazwy iPad ma Fujitsu?

Choć po przedwczorajszej premierze, nazwa iPad większości ludzi kojarzy się z tabletem Apple'a, to urządzenie o tej nazwie w 2002 roku zbudowała firma Fujitsu. Czy będziemy świadkami sądowej batalii o nazwę?

iPad Fujitsu, który opracowano w 2002 r. działa pod kontrolą systemu CE.NET. Wyposażono go w 3,5 calowy dotykowy ekran.

Jego cena jest czterokrotnie większa, niż zapowiadana tabletu Apple'a. Z iPada Fujitsu najczęściej korzystają pracownicy sklepów - urządzenie ułatwia kontrolę stanu zapasów towarów w sklepie oraz służy do rejestracji sprzedaży.

Jednak nie tylko Fujitsu rości sobie pretensje do nazwy iPad. Japoński koncern chciał ją zarejestrować już w 2003 r. Jednak wniosek rejestracyjny napotkał problemy, gdyż podobnie swoje urządzenie nazwała już inna firma - Mag-Tek. Według Wall Street Journal prawnicy Fujitsu zastanawiają się nad następnymi krokami jakie mają podjąć w tej kwestii.

Jak podaje NYTimes, produktów noszących nazwę iPad jest na rynku więcej. Tak nazywają się silniki i motory Siemensa, jak też... biustonosz firmy Coconut Grove Pads.

To nie pierwsze problemy Apple'a z nazwami urządzeń. Wcześniej wątpliwości wzbudziła nazwa iPhone. Gdy zadebiutował telefon Apple'a, na rynku był już telefon Linksysa o tej samej nazwie działający w systemie VoIP. Linksys nabył prawa do tej marki, kupując firmę Infogear Technology.