Pracownicy Verizon strajkują

W niedzielę rano związki zawodowe reprezentujące 87,2 tysiąca pracowników Verizon Communications Inc.- jednej z największych w Stanach Zjednoczonych firmy telekomunikacyjnej – zapowiedziały strajk generalny. Szefowie Verizon, nie widząc innego wyjścia, przedłożyli przedstawicielom związkowców propozycję, która pozwoliła obu stronom na dalsze negocjacje.

Verizon zaproponował lepsze zorganizowanie pracy w szybko rozwijającej się spółce zależnej Verizon Wireless. Jest to dla związków punkt zaczepienia do dalszych rozmów, ale już wiadomo, że nie zadowoli zrzeszonych pracowników. Communications Workers of America i International Brotherhood of Electrical Workers od 26 czerwca próbują wynegocjować z Verizon korzystne kontrakty dla pracowników Bell Atlantic, jednego z założycieli Verizon. 2366 pracowników w niedzielę nie przyszło do pracy. Dzisiaj do pracy stawiło się tylko 70 tysięcy zatrudnionych we wszystkich oddziałach firmy.

Wydaje się, że tak duża absencja nie powinna przeszkodzić w świadczeniu usług, ale jak się okazuje, większość abonentów nie będzie mogła dzisiaj zamówić nowej czy naprawić uszkodzonej linii telefonicznej. Również oczekiwanie na połączenie z automatycznym operatorem będzie dzisiaj trwało o wiele dłużej niż za zwyczaj.

Rzecznik prasowy Verizon Eric Rabe, stwierdził, że jeżeli negocjacje nie zakończą się szybko, to strajk będzie przybierał na sile. Strajkujący na razie nastawieni są pokojowo, ale już dzisiaj rano wokół budynków Verizon stanęły tłumy pikietujących pracowników.