PracaOnLine – raczej dla pracodawców

Witryna robi dodatnie wrażenie rozwiązaniami technicznymi i łatwością obsługi. Można jednak mieć pewne wątpliwości czy stosunek jej twórców do obu grup użytkowników jest taki sam.

Witryna robi dodatnie wrażenie rozwiązaniami technicznymi i łatwością obsługi. Można jednak mieć pewne wątpliwości czy stosunek jej twórców do obu grup użytkowników jest taki sam.

Witryna powstała na początku 2000 roku Od lata prowadzi ją gdyńska spółka #WWW praca com.# Serwis jest przeznaczony dla poszukujących pracy i pracodawców. Każda z tych kategorii użytkowników może zamieścić swoją ofertę i przeszukiwać stosowną bazę danych.

Witrynę wyróżnia wysoki stopień automatyzacji wszystkich procesów i kilka ciekawych usług. Od strony poszukującego pracy wszystkie czynności odbywają się on-line, poczynając od wypełnienia i zarejestrowania życiorysu. Witryna zapowiada na zimę tego roku wprowadzenie wielu nowych usług i wzbogacenia zawartości witryny o prezentację firm, całych branży zawodowych, o oferty praktyk i szkoleń.

Zaletą serwisu jest możliwość jego łatwego uaktualniania, co również odbywa się on-line. Zamieszczenie curriculum vitae jest warunkiem dostępu do zasadniczych usług witryny, co nie jest często stosowanym rozwiązaniem. Trzeba ponadto zauważyć, że dane pracodawcy, do których dostęp ma przeszukujący oferty są niepełne. Można stwierdzić tylko jaką branżę on reprezentuje pracodawca, ogólnie gdzie mieści się jego siedziba i na jakie stanowisko poszukuje pracownika (chyba, że firma akurat zamieszcza reklamówkę na stronie).

Sam aplikant natomiast, odpowiadając na ofertę, musi przedstawić swoje dane osobowe. Formularz służący do edycji CV jest bardzo szczegółowy. Oczywiście witryna wymaga obowiązkowo tylko podstawowych danych, ale zaleca wypełnianie całego formularza. Zauważa bowiem (całkiem zresztą słusznie), że zwiększa to szansę zainteresowania swoją ofertą potencjalnego pracodawcy. Naturalna dysproporcja sił między pracodawcą a potencjalnym pracownikiem nie jest tutaj łagodzona.