Pozwy nie pomagają - popularność P2P rośnie

Liczba użytkowników sieci bezpośredniej wymiany plików cały czas rośnie, mimo coraz bardziej radykalnych działań organizacji walczących z piractwem w P2P - wynika z raportu opublikowanego przez firmę XTN Data. Z opracowania dowiadujemy się również, że większość internautów, pobierających z Internetu filmy, muzykę i oprogramowanie, nie obawia się konsekwencji prawnych tego procederu.

Z danych XTN Data wynika, że tylko w USA z sieci bezpośredniej wymiany plików korzysta ok. 52 mln internautów. Jak do tej pory w tym kraju organizacja RIAA (reprezentująca firmy fonograficzne) skierowała do sądów pozwy przeciwko kilkunastu tysiącom osób, podejrzewanych o nielegalne dystrybuowanie muzyki online - jednak z raportu wynika, że nie robi to na użytkownikach P2P większego wrażenia. "Aż dwie trzecie ankietowanych deklaruje, że nie obawia się, iż może zostać pozwana przez RIAA lub podobną organizację" - mówi Greig Harper z XTN Data.

Z raportu możemy się również dowiedzieć, że ok. 26% użytkowników sieci P2P pobiera z nich głównie filmy i programy telewizyjne, zaś ok. 11% - przede wszystkim gry (najpopularniejsze w ostatnim czasie tytuły to "GTA: San Andreas", "Rome: Total War" oraz "The Sims 2").

Analitycy XTN Data zbadali również, jak użytkownicy sieci P2P oceniają internetowe serwisy muzyczne. 58% ankietowanych stwierdziło, że oferowane w nich pliki są zbyt drogie, 41% - że ich obsługa jest zbyt skomplikowana, zaś 43% - że ich katalogi nagrań są za małe. To istotna informacja dla właścicieli e-sklepów muzycznych - bowiem z opracowania dowiadujemy się, że użytkownicy którzy próbowali korzystać z płatnego serwisu muzycznego i rozczarowali się jego ofertą, bardzo często zaczynają później pobierać muzykę z sieci P2P.