Powstają mobilne wyświetlacze 3D

Redaktorzy MIT Technology Review są przekonani, że dzięki smartfonom technologia 3D znajdzie się - w najbliższym czasie - w głównym nurcie prac badawczo-rozwojowych.

Powstają mobilne wyświetlacze 3D

Czytaj też:

Każdego roku redaktorzy magazynu MIT Technology Review wybierają 10 niedawno powstałych i szybko rozwijających się technologii, które uznają za przyszłościowe. Oto kilka z opisywanych w tym roku przez nich tematów:

Telefon W960 Samsunga, którego premiera miała miejsce w marcu w Korei Południowej, pozwala oglądać trójwymiarowe obrazy bez użycia specjalnych okularów. Dynamic Digital Depth, producent zainstalowanej w nim aplikacji do generowania trzeciego wymiaru, spodziewa się, że jego oprogramowanie pozwalające na konwersję gier z 2D do 3D pojawi się w wielu innych smartfonach w ciągu dwóch lat.

Technologia DDD pojawiła się po raz pierwszy już w telefonie Samsung B710, którego premiera miała miejsce w 2007 r. Do 2018 r. użytkowników ma znaleźć 71 mln tego rodzaju urządzeń. Oprogramowanie pozwalające na uzupełnienie obrazu o trzeci wymiar szacuje "głębokość" obiektów na podstawie szeregu przesłanek. Przykładowo, wstążka błękitu pojawiające się w górnej części kadru zapewne znajduje się w jego głębi. Na podstawie analizy tworzony jest zestaw dwóch delikatnie różniących się obrazów, które mózg samodzielnie, bez pomocy okularów, składa w jedną całość.

Dlaczego przenośne telefony mają wygrać wyścig o prymat na polu 3D? Ponieważ dostępna dziś technologia umożliwiająca oglądanie trójwymiarowego obrazka bez okularów wymaga określonego kąta ekranu w stosunku do widza. Telefony mają zazwyczaj tylko jednego użytkownika, dla którego ustawienie ekranu pod właściwym kątem nie jest problemem.