Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Powrót NEToskopu

NEToskop, znana polska wyszukiwarka powróci na rynek. Nie będzie jednak dostępna jako serwis internetowy. Jej nowa wersja - NEToskop Enterprise - to narzędzie dedykowane do przeszukiwania korporacyjnych zasobów wiedzy. Premierowy pokaz nowego systemu wyszukiwawczego nastąpić ma pod koniec stycznia br. na targach Komputer EXPO 2005.

Właścicielem technologii NEToskop jest obecnie wrocławska spółka konsultingowa Pyton Management, specjalizująca się w systemach zarządzania wiedzą. Nowy NEToskop - powstały na bazie rozwijanej od 1996 roku technologii - to system umożliwiający przeszukiwanie zewnętrznych i wewnętrznych źródeł informacji, dedykowany dla średnich i dużych firm. Narzędzie przeszukuje zasoby WWW oraz skanuje i indeksuje intranetowe dokumenty wielu popularnych formatów tekstowych, bazodanowych. Treść dokumentów jest prezentowana po skonwertowaniu do formatu HTML. Jak zapewnia producent największym atutem NEToskopu jest dostosowanie do obsługi języka polskiego - rozpoznawanie różnych form fleksyjnych, możliwość kojarzenia wyrazów bliskoznacznych czy odróżniania znaczenia wyrazów na podstawie kontekstu.

Spółka Pyton Management, wzorem znanych na rynku korporacyjnych systemów wyszukiwawczych ("google in the box") zdecydowała się sprzedawać NEToskop jako rozwiązanie typu "search appliance" - zainstalowane na serwerze rack gotowym do wpięcia do korporacyjnej sieci. Będzie to więc w zasadzie produkt pudełkowy, firma zapewni oczywiście pomoc w instalacji i usługi wsparcia. Jak utrzymuje producent NEToskop Enterprise w łatwy sposób można będzie zintegrować z oferowanym przez firmę systemem zarządzania wiedzą Pyton Enterprise. To ostatnie rozwiązanie wdrożono pilotażowo w Telefonii Dialog.

W dniach 27 - 29 stycznia, podczas warszawskich targów Komputer EXPO 2005, spółka Pyton Management dokona oficjalnej prezentacji NEToskop Enterprise. W kolejnym miesiącu gotowy produkt trafić ma do sprzedaży. Na razie nie jest znana jego cena.

NEToskop, uznawany za pierwszą polską wyszukiwarkę, powstał w 1996 roku. W 2000 roku NEToskop został kupiony przez portal Poland.com, a następnie trafił z powrotem do twórców wyszukiwarki. W 2004 roku prawa do technologii przejęła wrocławska firma Pyton Management. A co będzie dalej z popularną niegdyś internetową wyszukiwarką www.netoskop.pl, która "zamilkła" w 2003 roku? Pod jej adresem wciąż widnieje zapowiedź powrotu w zmienionej, ulepszonej formie. Jej odrodzenie jest bardzo mało prawdopodobne. "Nie wykluczamy kategorycznie możliwości uruchomienia Netoskop.pl, lecz obecnie będziemy koncentrować się na rozwiązaniu NEToskop Enterprise" - mówi Bogdan Andrzejewski z Pyton Management.