Powołano nowego GIODO

Nowym Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych został zaproponowany przez Platformę Obywatelską Wojciech Rafał Wiewiórowski. Jak donosi Rzeczpospolita, za jego kandydaturą głosowało 270 posłów (22 było przeciw, 118 wstrzymało się od głosu).

Wiewiórowski zastąpi na tym stanowisku Michała Serzyckiego, którego kadencja mija w połowie lipca. Jego kontrkandydatem był przez chwilę prof. Dariusz Górecki - jego kandydaturę zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość, które jednak później ją wycofało.

Wojciech Rafał Wiewiórowski ma 39 lat i jest prawnikiem - w 1995 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (w 2000 r. uzyskał stopień doktora). Obecnie jest pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Gdańskim. Rzeczpospolita informuje, że nowy GIODO specjalizuje się m.in. w zagadnieniach z zakresu prawa nowych technologii, bezpieczeństwie informacji, informatyzacji administracji publicznej oraz ochronie danych osobowych.

Wiewiórowski przez dwa lata (2006 - 2008) był doradcą ds. informatyzacji w gabinecie politycznym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zaś w październiku 2008 r. objął stanowisko dyrektora Departamentu Informatyzacji w MSWiA. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego.

Z deklaracji przedstawionych podczas przesłuchania obywatelskiego w Fundacji Helsińskiej Wiewiórowski zapowiadał, że jako szef GIODO ma zamiar zając się m.in. drażliwą kwestią ochroną danych osobowych w serwisach społecznościowych.

Warto przypomnieć, że zajęcie się tą sprawą zapowiadał pod koniec roku ustępujący właśnie GIODO. "Chcielibyśmy także, aby portale społecznościowe opublikowały na swoich stronach - przygotowane przez nas - wskazówki dla użytkowników. Jest ich łącznie kilkanaście, w tym takie, jak np.: nie wpisuj pełnych danych osobowych; publikując zdjęcia, znacznie ułatwiasz identyfikację siebie i swoich bliskich; a brak szyfrowania sesji nawiązywanej między Tobą a portalem może skutkować kradzieżą Twojej tożsamości" - deklarował wtedy Michał Serzycki.