Powiew przyszłości - Internet i aplikacje w samochodach dzięki smartfonom

Nokia od dłuższego czasu współpracuje z producentami samochodów w celu powiązania aut ze smartfonami. Pół roku po starcie programu można zobaczyć pierwsze efekty. Mercedes właśnie zaprezentował odświeżoną C-klasę z zaawansowanym systemem COMAND.

Nokia od ponad pół roku współpracuje z kilkoma producentami samochodów i akcesoriów samochodowych nad technologią umożliwiającą powiązanie aut ze smartfonami. Tzw. Terminal Mode był już prezentowany m.in. w prototypowych modelach Volkswagena oraz zestawach samochodowych firmy Clarion. Podobny system pojawił się właśnie w modelu produkcyjnym.

Pionierem na rynku okazał się Mercedes. Odświeżona C-klasa otrzymała zaawansowaną wersję systemu COMAND, który umożliwia komunikację między oprogramowaniem samochodu i smartfonu oraz wyświetlanie danych bezpośrednio na wbudowanym w konsole centralną ekranie.

Rozwiązanie zastosowane w Mercedesie pozwala na komunikację ze smartfonem poprzez USB lub Bluetooth. Prócz standardowej już możliwości wykonywania połączeń w trybie głośnomówiącym, kierowca otrzymuje także dostęp do Internetu z ekranu na konsoli centralnej. Dzięki temu może on skorzystać np. z Google Maps. System umożliwia także powiązanie książki adresowej, skrzynki z wiadomościami SMS oraz odtwarzacza muzycznego w telefonie z samochodowym systemem audio.

Co w przyszłości?

W przyszłości podobne systemy mają pozwolić także na wykorzystywanie zaawansowanych aplikacji telefonu w samochodzie (w tym specjalnie stworzonych tylko do używania w aucie) oraz bardzo głęboką integrację. W grę wchodzi pełne powiązanie multimediów, ustawianie obiegu powietrza, oświetlenia, nawigacji oraz wielu innych parametrów. Możliwe będzie także spersonalizowanie ustawień pod konkretnego kierowcę. Samochód sam dostosuje stację radiową, temperaturę, a nawet regularcję foteli i lusterek po podłączeniu smartfonu danego użytkownika.

To oczywiście przyszłość. W najbliższym czasie kierowcy będą musieli się zadowolić systemem z mniejszą ilością funkcji, takim jak obecnie dopracowywany Terminal Mode. Nokia wraz z Volkswagenem prezentowała to rozwiązanie latem tego roku (materiał wideo poniżej).