Powebkach.pl - Mądre Webki oceniają startupy

Twórcy startupów mają kolejne miejsce w sieci, gdzie prezentować mogą swoje projekty. W Powebkach.pl będą one jednak podlegać surowej ocenie ekspertów oraz społeczności.

http://Powebkach.pl to moderowany katalog polskich startupów, w którym projekty oceniane są przez osoby posiadające doświadczenie w tym obszarze działań internetowych. Twórcą projektu jest Marcin Sulikowski, który sam ma na swoim koncie takie serwisy jak slubella.pl i cartoteka.pl.

Zasada działania Powebkach.pl jest prosta. Każdy autor projektu internetowego (a w przyszłości nie tylko takich)zgłosić może swój startup jako zarejestrowany użytkownik serwisu. Jeśli startup uzyska pozytywną opinię jednego z ekspertów trafia do Katalogu Dobrych Startupów i tu może podlegać dalszym ocenom i komentarzom, zgłaszanym również przez innych zarejestrowanych członków społeczności. Niebawem dotychczasowa zasada weryfikacji jakości startupu przez ekspertów zostanie rozszerzona, tak by kilka głosów "zwykłych" użytkowników mogło zadecydować o wprowadzeniu projektu do Katalogu. Cały czas trwają prace nad rozbudową i udoskonalaniem aplikacji oraz narzędzi oceny startupów.

Inspiracją do stworzenia Powebkach był bałagan panujący w startups.pl ;) i chęć oganięcia tego co się dzieje na polskim rynku startupów, zdobycia wiedzy o nowych internetowych inicjatywach i umożliwienia rzeczowej dyskusji na ten temat. Powebkach ma być lepsze od konkurencji dlatego, że dba się tu o jakość, a nie o ruch - mówi Marcin Sulikowski. Widzę Powebkach jako miejsce, do którego branża będzie sięgała bo rzetelne informacje, gdzie inwestorzy będą szukać nowych serwisów, w które warto zainwestować, a startupy szukać pieniędzy.

Grupę ekspertów tzw. Mądrych Webków tworzą obecnie: Marcin Jagodziński (Blip.pl), Arek Hajduk (wiceprezes zarządu Smava.pl), Sebastian Kwiecień (prezes zarządu Venture Incubator), Kuba Filipowski (netguru.pl) oraz Bartek Pucek (Kreativ sp. z o.o.). Skład Mądrych Webków będzie się zmieniał. Mądrym Webkiem może zostać każdy, kto może się pochwalić doświadczeniem w realizacji projektów internetowych i wyrazi chęć publikowania wartościowych opinii na temat startupów - wyjaśnia twórca Powebkach.

Jaki jest model biznesowy Katalogu Dobrych Startupów? W tej chwili serwis pozyskał sponsora w postaci spółki e-point SA, dzięki któremu możliwy jest dalszy rozwój projektu. Docelowo widzę kilka źródeł przychodu np. raporty z rynku dla firm inwestycyjnych oraz pomoc przy organizowaniu finansowania dla startupów - mówi Marcin Sulikowski. Powebkach mają także współpracować z funduszami VC.