Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Poufny dokument zdradza ile firmy przeznaczają na reklamy w Google

Jednemu z amerykańskich portali udało się zdobyć wewnętrzny dokument Google dotyczący największych klientów kupujących reklamy. Wszyscy z pierwszej dziesiątki przeznaczają na ten cel miliony dolarów miesięcznie.

Dane, w których posiadanie wszedł portal Advertising Age, dotyczą czerwcowych wydatków na reklamę w Google pochodzących z rynku Stanów Zjednoczonych. Wśród największych kupców znalazły się między innymi Amazon, Ebay, Hotels.com oraz koncern BP.

Ten ostatni jako jedyny nie ponosi dużych wydatków stale. W pierwszym kwartale koncern przeznaczał na reklamę AdWords zaledwie 57 tysięcy dolarów. W czerwcu wydatki wzrosły aż do 3,59 miliona dolarów. Jest to zapewne efekt PR-owego kryzysu marki spowodowanego katastrofą ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej. Firma stara się za wszelką cenę odbudować swój wizerunek przeznaczając na cele reklamowe dużo większe środki.

To jedyny tego typu przypadek w pierwszej dziesiątce. Większość kupujących reklamy liczy po prostu na zyski. Tak jest w m.in. w przypadku Amazon (5,85 milliona dolarów), Ebay (4,25 mln dolarów) czy Hotels.com z wydatkami rzędu 3,3 miliona dolarów. Co ciekawe, wśród największych zabrakło wielu znanych marek. Szczególnie niecodzienny wydaje się brak reprezentacji ze strony producentów samochodów. Mashable zauważa, że żadna firma z branży motoryzacyjnej nie przeznacza na AdWords więcej niż pół miliona dolarów.

Interesująco przedstawiają się też inne dane zawarte w dokumencie. Dziesięciu największych kupców reklam przynosi tylko 5% miesięcznego przychodu z reklam. Google zarabia więcej na klientach wydających od 10 do 100 tysięcy dolarów. W tym przedziale wydatków na reklamę znalazło się bowiem aż 1356 firm z rynku USA.

Jak słusznie zaznacza AdAge, są to i tak małe sumy w porównaniu z pieniędzmi zostawianymi przez olbrzymią ilość mniejszych klientów. Ich wydatki na reklamę przekładają się na liczone w miliardach dolarów roczne zyski Google.