Poszukiwani i Zaginieni - nowe serwisy Policji za 110 tys. złotych

Policja uruchomiła serwisy poszukiwani.policja.pl i zaginieni.policja.pl, na których każdy zainteresowany może sprawdzić czy konkretna osoba jest poszukiwana przez policję. Serwisy są ogólnodostępne drogą internetową dla użytkowników na całym świecie. Koszt realizacji projektu wyniósł łącznie około 110 tys. złotych.

Poszukiwani i Zaginieni - nowe serwisy Policji za 110 tys. złotych
poszukiwani.policja.pl - fragment strony internetowej

W serwisach poszukiwani.policja.pl oraz zaginieni.policja.pl można obecnie odnaleźć zdjęcia i dane prawie 2 tys. osób poszukiwanych przez policję oraz ponad 200 osób zaginionych.

W serwisach zamieszczane są dane tylko tych osób, co do których jest zgoda na publikację wydana przez sąd lub prokuraturę. Oprócz zdjęć, imion i nazwisk, a także m.in. informacji o pseudonimach, rysopisach, płci, wieku, rodzaju przestępstw, za jakie dana osoba jest poszukiwana, w serwisach znajdują się też dane jednostek prowadzących poszukiwania.

Dane zamieszczane w serwisach są pobierane z Krajowego Systemu Informacyjnego Policji, przy czym należy zastrzec, że nowe serwisy nie są bezpośrednio połączone z tym systemem. Raz dziennie baza jest aktualizowana. Policja chce by w niedalekiej przyszłości znalazły się w niej wszystkie osoby poszukiwane listami gończymi ze zgodą na publikację w Internecie.

Policja wraz z informacją o nowych stronach internetowych podała szczegółowe dane na temat kosztów zamówień. W komunikacie Policji czytamy, że przetarg w trybie nieograniczonym na "Budowę portalu internetowego zawierającego wykaz osób poszukiwanych na podstawie listu gończego oraz wykaz osób poszukiwanych na podstawie zawiadomienia o zaginięciu osoby" rozpoczął się na początku lipca 2009 r. Złożono 17 ofert, z których wybrano projekt firmy Net P.C. z Gdańska. Umowę na wykonanie usług podpisano 24 lipca 2009 r. Niezależnie, w trybie art. 4 ustawy - Prawo zamówień publicznych, dokonano zakupu serwera o wartości poniżej 14 000 euro.

Policja podsumowuje również: "całkowity koszt przedsięwzięcia, obejmujący zakup serwera i oprogramowania, oszacowany pierwotnie na 500 tys. złotych, został zrealizowany za kwotę 109 271, 74 złotych, a więc pięciokrotnie taniej". Na koniec znajdujemy wiadomość, że "serwisy zostały zaprojektowane dla przeglądarek Firefox 3.0 i wyższych oraz Internet Explorer 7 i wyższych."

Przypomnijmy, że strona Prezydenta RP - prezydent.pl - kosztowała podatników ponad 363 tys. złotych.