Portale agitują za uczestnictwem w wyborach

Niektórzy mają wątpliwości, czy zachęcanie Polaków do wzięcia udziału w wyborach ma sens. Miejmy w każdym razie nadzieję, że przekora nie zwycięży i takie kampanie przynajmniej nikogo do udziału w wyborach nie zniechęcą. Ruszyła więc akcja pro publico bono na Onecie pod hasłem 'Głosuję! Polska. Tu mieszkam!' Wyniki pochodzące z ankiety na Wirtualnej Polsce obrazują jednocześnie, że kampania trafi w gruncie rzeczy do i tak przekonanych do udziału w wyborach...

Kampania na rzecz wzięcia udziału w wyborach prezydenta potrwa dwa dni, do czasu ogłoszenia ciszy wyborczej. Łukasz Wejchert, prezes zarządu Onet.pl tak komentuje jej sens - Jako największe polskie medium internetowe, chcemy skutecznie rozbudzić w Polakach obywatelską aktywność, zachęcić ich do korzystania z przysługujących im mechanizmów demokracji.

Wirtualna Polska poinformowała prawie równocześnie, że użytkownicy, którzy uczestniczyli w ankiecie na tym portalu, w zdecydowanej większości zadeklarowali, że wezmą udział w wyborach. Niecałe 20% ankietowanych stwierdziło, iż w najbliższą niedzielę nie pójdzie do urn wyborczych, a 4% jeszcze nie podjęło decyzji. Aż 74% z nich zdeklarowało, że zamierza głosować w wyborach prezydenta.

Nie dysponujemy niestety danymi o frekwencji internautów w czasie wyborów parlamentarnych. W analogicznej ankiecie online przeprowadzonej przed wyborami parlamentarnymi chęć głosowania deklarowało 67% internautów, a jak wiadomo całkowita frekwencja wśród Polaków z trudem przekroczyła 40%.

Ankieta na WP została przeprowadzona w dniach 5 - 6 października. Internauci oddali 11.619 głosów.

Wyniki badania nad faktycznie dokonanymi w czasie wyborów parlamentarnych decyzji w wiadomości "Jak głosowali internauci?".