Portal o2.pl chce odszkodowania od NEUTRON-IT

Zarząd portalu o2.pl domaga się odszkodowania za bezprawne dystrybuowanie wtyczki O!Phone przez firmę NEUTRON-IT. Według o2.pl, nazwa tlenofon jest zastrzeżona i posługiwanie się nią przez Neutron-IT jest bezprawne.

Zarząd o2.pl domaga się od NEUTRON-IT zaprzestania naruszania swoich praw i odszkodowania w wysokości pół miliona zł. Jeśli Neutron-IT nie zapłaci tej sumy do 15 listopada br, portal ma zamiar skierować sprawę do sądu.

W marcu 2004 r. tlen.pl szukał dostawcy, który stworzyłby plug-in, umożliwający rozmowy głosowe w komunikatorze. Firma NEUTRON-IT, zajmująca się produkcją oprogramowania i dostarczaniem rozwiązań e-commerce, była brana pod uwagę, ale ostatecznie jej oferta nie została przyjęta i portal sam wykonał wtyczkę umożliwiającą korzystanie z usługi VoIP.

Prezes NEUTRON-IT, Michał Jakubowski przyznaje, że dotarł do nich list od Tlenu z żądaniem odszkodowania. "Nie do końca wiemy za co! W liście nie przedstawiono żadnych konkretnych zarzutów." List jest według niego jedynie wyliczeniem kilkunastu artykułów kodeksu cywilnego dotyczących nieuczciwej konkurencji. Prezes nie rozumie, do czego list wzywa. "Jeśli Tlen sprecyzuje roszczenia w stosunku do naszej firmy, to chętnie na nie odpowiemy. W tej chwili uważamy je za bezzasadne."

Prezes NEUTRON-IT domniema, że Tlen może mieć zastrzeżenia do nazwy. "Ale nasza nazwa to O!Phone, a ich to Tlenofon". Roszczenia Tlenu dziwią prezesa Jakubowskiego tym bardziej, że w dniu wprowadzenia wtyczki przez Neutron-IT - 2 listopada br., prezes dostał list mailowy od Jacka Świderskiego z zarządu o2.pl, gdzie w post scriptum padły słowa aprobaty dla wprowadzonego produktu - "Dobra robota!". Michał Jakubowski przypuszcza, że zarząd Tlenu może być zaniepokojony tym, że plug-in autorstwa Tlenu jest mniej atrakcyjna.

Michał Brański odpowiada: "NEUTRON-IT bezprawnie wykorzystał nasze logo w reklamach swojej usługi. Nazwał swoją usługę tak, aby fonetycznie imitować i ubiec zapowiadaną przez nas w komunikatach prasowych premierę Tlenofonu. Proszę prześledzić cały proces: my publikujemy zapowiedzi, ogłaszamy nazwę

Tlenofon, a nagle wyskakuje usługa o łudząco podobnej nazwie "Tlen O!phone" - tłumaczy Michał Brański.

Wtyczka O!Phone wykonana przez NEUTRON-IT pojawiła się na rynku wcześniej od wtyczki Tlenofon, 2 listopada. Pozwala ona na wykonywanie rozmów telefonicznych na telefony stacjonarne i komórkowe za pośrednictwem komputera. Użytkownik tej usługi nie płaci abonamentu, ani nie ponosi żadnych stałych kosztów. Za połączenia płaci się z góry, doładowując przez Internet konto w serwisie easyCALL.

Usługa Tlenofon oferowana przez komunikator Tlen jest oferowana w formie postpaid, co znaczy, że użytkownik płaci dopiero po otrzymaniu faktury. Aby móc wykonać pierwszą rozmowę telefoniczną trzeba podpisać umowę z firmą o2.pl. Tlenofon został oficjalne uruchomiony 5 listopada. Dariusz Kołtko

szef promocji i komunikacji marketingowej o2.pl przesłał wtedy informację prasową o nowej usłudze.