Porozumienie w sprawie Allegro?

Choć trwają sądowe spory o prawo własności do serwisu aukcyjnego, rozwiązanie problemu może okazać się prostsze, niż się wydawało. Spółka QXL Ricardo przechodzi bowiem w ręce firmy Florissant, która zawarła porozumienie z głównym udziałowcem QXL Poland o polubownym zakończeniu konfliktu.

Jak podała Gazeta.pl, holenderska firma Florissant jest największym akcjonariuszem brytyjskiego QXL Ricardo. Posiada ponad 30% akcji spółki. Nieoficjalnie wiadomo też, ma podpisane umowy na zakup kolejnych 10% udziałów QXL Ricardo. Tym samym stała się największym akcjonariuszem brytyjskiej spółki.

Florissant walczył o udziały w spółce QXL Ricardo. Ofertę przejęcia QXL Ricardo holenderska spółka złożyła w połowie stycznia br. Rada nadzorcza brytyjskiej spółki nie zarekomendowała jej akcjonariuszom, co jak się okazało nie zamknęło drogi do potencjalnej transakcji.

W jej ramach przewidziano polubowne rozwiązanie kwestii praw własności do spółki QXL Poland i powrotu Allegro.pl do grupy QXL Ricardo plc, o czym informowaliśmy już w styczniu br. Florissant już wtedy zawarła porozumienie w tej sprawie z NIAA sp. z o.o, która od 2002 roku jest głównym udziałowcem QXL Poland - spółki zarządzającej Allegro.pl.

Przypomnijmy, że spór o własność Allegro wybuchł w 2003 roku, gdy Brytyjczycy z QXL Ricardo oskarżyli poznańską firmę Niaa o nielegalne przejęcie 92% udziałów w QXL Poland. Doszło do tego podczas podwyższania kapitału. Sprawą przejęcia udziałów w QXL Poland zajmuje się kilka sądów i prokuratura. Dziś będzie miała miejsce jedna z rozpraw w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Spory nie mają jednak wpływu na funkcjonowanie serwisu aukcyjnego.