"Porozumienie 17" w imię bezpiecznych serwisów społecznościowych w Europie

Po raz pierwszy w historii 17 znaczących firm internetowych podpisało porozumienie, w którym zobowiązują się do poprawy bezpieczeństwa młodych internautów korzystających z serwisów społecznościowych w Europie. Obok Google, Bebo i Facebooka wśród sygnatariuszy znalazła się również Nasza-Klasa. Porozumieniu pośredniczyła Komisja Europejska.

Arto, Bebo, Dailymotion, Facebook, Giovani.it, Google/YouTube, Hyves, Microsoft Europe, Myspace, Nasza-klasa.pl, Netlog, One.lt, Skyrock, StudiVZ, Sulake/Habbo Hotel, Yahoo!Europe oraz Zap.lu - to portale oraz społecznościowe serwisy, które w dniu Bezpiecznego Internetu podpisały pierwsze europejskie porozumienie na rzecz poprawy bezpieczeństwa nastolatków korzystających z portali społecznościowych.

Przedstawiciele najważniejszych europejskich serwisów społecznościowych wspólnie określili zagrożenia, z jakimi mogą się zetknąć osoby niepełnoletnie odwiedzające portale oraz zobowiązali się im przeciwdziałać.

"Porozumienie 17" w imię bezpiecznych serwisów społecznościowych w Europie
Prześladowanie w cyberprzestrzeni (nękanie dzieci na stronach internetowych lub przy pomocy wiadomości przesyłanych przez sieci komórkowe), uwodzenie (kiedy osoba dorosła zaprzyjaźnia się z dzieckiem z zamiarem wykorzystania go seksualnie) oraz ryzykowne zachowanie w rodzaju ujawniania informacji o charakterze prywatnym - to najważniejsze zagrożenia, które ograniczać lub minimalizować zobowiązali się sygnatariusze "porozumienia 17".

W szczególności planowane jest:

- zaoferowanie przycisku "zgłoś nadużycie", umożliwiającego w łatwy sposób zgłoszenie niewłaściwego kontaktu lub zachowania innego użytkownika

- zagwarantowanie domyślnego ustawienia "prywatne/poufne" w przypadku pełnych profili i list kontaktów tych użytkowników portali, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat

- zagwarantowanie braku możliwości przeszukiwania prywatnych profili użytkowników poniżej 18. roku życia (na stronach internetowych lub przez wyszukiwarki)

- zagwarantowanie stałej widoczności i dostępności opcji ochrony prywatności (aby łatwo łatwo sprawdzić, kto obserwuje profil)

- zapobieganie korzystaniu z usług przez zbyt młodych użytkowników (utrudniona rejestracja dla nastolatków poniżej 13. roku życia).

Społeczności internetowe dysponują w Europie ogromnym potencjałem i mogą przyczynić się do zdynamizowania gospodarki i zacieśnienia więzi społecznych - pod warunkiem, że dzieci i młodzież będą mogły im zaufać oraz dysponować właściwymi narzędziami zapewniającymi bezpieczeństwo w trakcie zawierania nowych znajomości i udostępniania informacji o charakterze prywatnym - powiedziała Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów podkreślając, że KE jest bardzo zadowolona z podpisania porozumienia. Będę uważnie obserwować realizację podpisanego dziś porozumienia w praktyce, a Komisja powróci do tej kwestii za rok.

Sygnatariusze porozumienia zobowiązani zostali do poinforowania Komisji Europejskiej o swoich strategiach w zakresie bezpieczeństwa oraz programach wprowadzenia ich w życie do kwietnia 2009.

Liczba europejskich użytkowników portali społecznościowych przekroczyła w 2008 r. 41,7 mln osób. W ciągu minionego roku liczba użytkowników tych portali wzrosła w Europie o 35%, a do 2012 r. - wg Komisji Europejskiej - może się nawet potroić i osiągnąć 107,4 mln osób.

Źródło: http://ec.europa.eu