Poniedziałkowy przegląd prasy

Liczba używanych aut sprzedanych za pośrednictwem amerykańskich aukcji eBay wynosi kilkaset tysięcy rocznie. Usługi telekomunikacyjne i dostępu do Internetu są w Polsce znacznie droższe niż w krajach UE i w USA. Producent oprogramowania Symbian uratował brytyjski program prac nad super telefonem Sendo Z100.

GAZETA WYBORCZA

Rośnie sprzedaż używanych aut na aukcji eBay

Tylko w ubiegłym roku na amerykańskich aukcjach eBay sprzedano 300 tys. używanych samochodów. To niewielki odsetek z 43 mln transakcji kupna-sprzedaży używanych aut, które łącznie zawarto w całych Stanach, ale i tak daje firmie jedno z pierwszych miejsc na rozdrobnionym rynku. Na europejskich stronach eBay stale wystawionych jest na sprzedaż kilka tysięcy aut. (s. 30)

Szwedzkie ciało, japońska dusza

Powstała 16 miesięcy temu firma Sony/Ericsson zamierza w ciągu pięciu lat zdetronizować fińską Nokię i zostać producentem numer jeden komórkowych. Na razie jednak traci udział w rynku. (s. 22)

Microsoftowi dziękujemy

Wspaniale zapowiadała się współpraca brytyjskiego producenta telefonów mobilnych Sendo z Microsoftem, który miał dostarczyć oprogramowanie do brytyjskich telefonów. Brytyjczycy zarzucili gigantowi z Redmond, że ten wyłudza od nich tajniki produkcji, aby przekazać je producentom z Tajwanu. Współpraca została zerwana, ale Brytyjczykom na pomoc przybył inny producent "softu" – konsorcjum założone m.in. przez Nokię, Sony/Ericsson, Siemensa, Motorolę, Panasonica oraz brytyjskiego producenta palmtopów, firmę Psion. Pozwoliło to na kontynuowanie prac nad super telefonem Z100. (s. 23)

RZECZPOSPOLITA

Drogie rozmowy

Dzwoniąc do sąsiedniego kraju, Polak płaci trzy razy więcej niż mieszkaniec Unii Europejskiej, a do USA aż osiem razy więcej. Na założenie telefonu musi średnio czekać siedem miesięcy, a nie kilka dni, zaś opłaty za korzystanie z Internetu są na tyle wysokie, że ma do niego dostęp dwa razy mniej osób niż w krajach Piętnastki. (B3)