Poniedziałkowy przegląd prasy

TP SA i Era podpisały porozumienie w kwestii wzajemnych rozliczeń. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie mające na celu ustalenie wysokość prowizji od transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych.

GAZETA WYBORCZA

Zyskowna drobnicaInternetowe ogłoszenia drobne stają się coraz bardziej popularnym rynkiem reklamy wśród amerykańskich firm. Na amerykańskim rynku internetowym o ten typ ogłoszeń walczą serwisy takie jak Monster.com, HotJobscom czy CareerBuilder. Jupiter Research przewiduje że wydatki na sieciowe ogłoszenia drobne osiągną w 2003 r sumę 1,44 mld USD, a w roku 2007 2,34 mld USD (s.18).

Melodyjny biznesJapońscy abonenci telefonii komórkowej pobierają miesięcznie z Internetu ok. 80 mln melodyjek- dzwonków do telefonów; w Europie czyni tak ok. 60 mln użytkowników telefonii mobilnej. Ekspansja dzwonkowego biznesu przynosi sieciom komórkowym miliardowe zyski i pozwala oszacować zainteresowanie przyszłymi rozrywkowymi usługami (np. grami) które pojawią się wraz z telefonami 3 generacji. Jak przewiduje firma Analysys, badająca rynek telekomunikacyjny, już w 2005 roku europejski rynek gier dla telefonów komórkowych będzie wart 3 mld euro (s.18).

RZECZPOSPOLITA

Irańskie komórkiSiemens i Ericsson wygrały przetarg na wykonanie sieci łączności bezprzewodowej w Iranie. Projekt przewiduje uruchomienie w tym kraju 1,2 mln nowych połączeń telefonicznych a jego realizacja pochłonie 76 mln USD (s. B3).

Prowizja od plastykuUrząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie mające na celu ustalenie wysokość prowizji od transakcji dokonywanych przy użyciu kart płatniczych. Obecnie wynoszą one od 1,5 do 4 proc. wartości każdej transakcji i zdaniem Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji są one zbyt wysokie. Decyzja UOKiK powinna w tej sprawie zapaść w ciągu kilku miesięcy (s. B5)

PARKIET

Porozumienie operatorówTelekomunikacja Polska i Polska Telefonia Cyfrowa podpisały aneks do umowy o współpracy regulujący wysokość wzajemnych rozliczeń za połączenia z jednej sieci do drugiej. W efekcie porozumienia, operator sieci Era zapłaci TP S.A. 4,5 mln zł i będzie mógł rozwiązać przeznaczoną na ten cel rezerwę o wartości 59 mln zł co poprawi wyniki firmy w czwartym kwartale 2002 r. Operatorzy uzgodnili również stawki, jakie Telekomunikacja zapłaci Erze za połączenia generowane w swojej sieci a kończące się w sieci PTC (s.3)