Poniedziałkowy przegląd prasy

Spóźniamy się z informatyzacją urzędów celnych. Zerowa stawka VAT obejmie również operatorów niezależnych. Lockheed Martin planuje inwestycje w sektorze IT w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

GAZETA WYBORCZA

Spóźniona Celina

Informatyzacja jest jednym z najbardziej kulejących obszarów przygotowań Polski do integracji z Unią Europejską. Największe opóźnienia powstały w zakresie wdrażania systemów celnych. W urzędach trzeba uruchomić pięć nowych systemów informatycznych, które działają w krajach unijnych. Coraz mniej realny harmonogram prac przewiduje, że rozwiązania te powinny być gotowe do połowy przyszłego roku. Pilotażowy system Celina, umożliwiający elektroniczną obsługę zgłoszeń celnych, działa jedynie w Izbie Celnej w Krakowie. (s. 22)

Uregulowana międzynarodowa

Wszyscy operatorzy będą traktowani jednakowo – zapowiedziało Ministerstwo Finansów. Do świąt – według informacji MF – zostanie przygotowane odpowiednie rozporządzenie regulujące kwestię podatku VAT przy świadczeniu połączeń międzynarodowych. Zerowa stawka podatku obejmie również operatorów niezależnych. Problemem pozostaną jednak rozliczenia roamingowe. (s. 23)

PULS BIZNESU

Lockheed Martin także poza offsetem

Amerykański koncern biorący udział w przetargu na dostawę wielozadaniowego samolotu dla polskiej armii planuje inwestycje w sektorze IT z regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Lockheed zamierza podjąć współpracę z ComputerLandem i Prokomem, dla których szuka już partnerów strategicznych w Stanach Zjednoczonych. Wraz z partnerami lokalnymi Lockheed chce wdrażać i rozwijać systemy kontroli ruchu powietrznego i rozwiązania dla administracji. (s. 8)

Wonlok w grupie Prokom

Softbank za ponad 26 mln zł przejmie łódzką spółkę Wonlok. Chętnymi do zakupu był także ComputerLand i Ster-Projekt. Wonlok realizuje kontrakt w BGŻ szacowany na 100–150 mln zł. Spółka ma także duże szanse na informatyzację Banku Pocztowego i bierze udział w przetargu na system dla PKO BP. (s. 8)