Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Brytyjczycy wejdą na nasz rynek RTV AGD. Comp myśli o kolejnej ofercie. Możliwość zmiany operatora z zachowaniem numeru to wyzwanie dla telekomów, ale nie tylko techniczne. Czy koniec spółki Centrast jest szansą dla polskiego podpisu elektronicznego? Rozwój mikropłatności i konsolidacja dostawców technologii towarzysząca narastaniu cyberterroryzmu - to przyszłość wg Gartnera. Newsweek: Coroczne marnotrastwo milionów na chybione projekty IT - w Polsce. Klienci pożądają erotyki w telefonach komórkowych, to ją dostaną. Styczeń może być miesiącem zdwojonej aktywności hakerów.

PULS BIZNESU

Nadchodzi Electro World

Brytyjczycy wejdą na nasz rynek RTV AGD. Notowana na londyńskiej giełdzie grupa Dixons przygotowuje się do uruchomienia w Polsce sieci sklepów pod nazwą Electro World. (s. 4)

PARKIET

Comp myśli o kolejnej ofercie

Po 50 zł zadebiutowały w piątek akcje warszawskiego Compu. To 33,3% powyżej kursu odniesienia. Sprzedający zarobili jednak znacznie więcej. Na razie w obrocie giełdowym znalazły się jedynie akcje wyemitowane przez spółkę w 1997 roku. Ich cena nie przekraczała 3,5 zł.

http://www.parkiet.com/news/art.jsp?idn=363898&idt=null

RZECZPOSPOLITA

Test dla operatorów

Możliwość zmiany operatora z zachowaniem numeru to nie tylko problem techniczny, z którym powinni jak najszybciej uporać się dostawcy usług telekomunikacyjnych. Dla telekomów to przede wszystkim wyzwanie, które może całkowicie zmienić obraz rynku.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_050117/ekonomia/ekonomia_a_8.html

GAZETA WYBORCZA

Euro-GPS: niech Kopernik wyprze Galileo

System nawigacji satelitarnej tworzony przez Unię Europejską nie może nosić nazwy "Galileo" - uznał sąd w Niemczech. Czy w tej sytuacji nie powinniśmy promować nazwy "Kopernik" dla tego największego przedsięwzięcia UE?

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,52981,2496571.html

NOM wraca do gry?

Niezależny Operator Międzystrefowy (NOM) miał w ubiegłym roku około 85 mln zł przychodów, ponaddwukrotnie więcej niż przed rokiem.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,52981,2496533.html

Prawne ataki na spamerów w USA

Władze amerykańskie wszczęły kolejne duże procesy przeciw spamerom. Pozwanym grożą milionowe kary finansowe.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,52981,2496320.html

GAZETA BANKOWA

Pożegnanie bez żalu

Czy koniec spółki Centrast jest szansą dla polskiego podpisu elektronicznego?

Raczej nie, wciąż bowiem nie przeprowadzono zmian w ustawodawstwie sprzyjających upowszechnieniu e-podpisu. Spółkę Centrast stworzono w 2000 roku wyłącznie na potrzeby stosowania podpisu elektronicznego w sektorze bankowym, co zresztą znalazło odzwierciedlenie w jej akcjonariacie.

http://www.gazetabankowa.pl/dzialy_gb_3/instrumenty/teleinformatyka/0,8265,142,art.html

Prognozy Gartnera

Rozwój mikropłatności i konsolidacja dostawców technologii towarzysząca narastaniu cyberterroryzmu - tak przyszłość widzi Gartner, jedna z największych firm badających rynek IT. Gartner - firma, która, obok IDC, cieszy się największą renomą w sektorze informatycznym - przygotował długoterminową prognozę rynku IT. Dzięki biegłości prognostów raport badawczy ma szanse w znacznej mierze się ziścić. Wróżą oni wiele korzystnych i niekorzystnych tendencji na rynku IT.

http://www.gazetabankowa.pl/dzialy_gb_3/instrumenty/teleinformatyka/0,8266,142,art.html

Przeciążone łącza

Styczeń może być miesiącem zdwojonej aktywności hakerów. Nie tylko klienci, ale przede wszystkim banki internetowe muszą mieć się na baczności. Według szacunków firmy badawczej Forrester Research sprzedaż online w 2004 roku w Europie osiągnęła wartość 13 mld EUR. Wzrosła mimo szalejących wirusów i wielu związanych z tym procederem akcji ostrzegawczych. Ale 2005 rok może zacząć się jeszcze gorzej. W styczniu szykuje się kolejny szczyt sezonowy.

http://www.gazetabankowa.pl/dzialy_gb_3/instrumenty/teleinformatyka/0,8267,142,art.html

NEWSWEEK POLSKA

Zawirusowany system

Co roku marnuje się w Polsce dziesiątki milionów złotych przeznaczanych na chybione projekty informatyczne - alarmuje rządowy raport, do którego dotarł "Newsweek".

http://newsweek.redakcja.pl/archiwum/artykul.asp?Artykul=11388

Sado Maso Serwis

Klienci pożądają erotyki w telefonach komórkowych, to ją dostaną. Ile tylko dusza (i ciało) zapragnie.

http://newsweek.redakcja.pl/archiwum/artykul.asp?Artykul=11400