Poniedziałkowy Przegląd Prasy

PTC, Polkomtel i Centertel rozpoczęli wspólne prace nad wdrożeniem usług przenośności numerów. Netia ponownie chce wejść w rynek usług internetowych. Konkurenci nie wróżą mu sukcesu. Na komputery wydajemy ponad 6,5 miliarda złotych rocznie. Kolejne banki podłączają swoich klientów do internetu. Operatorzy komórkowi rozpoczęli wreszcie prawdziwą walkę, obniżając ceny średnio o połowę. Polski robot-chirurg - zmarnowana szansa? Schyłek ery VHS. Kto się boi e-podpisu?

PULS BIZNESU

Operatorzy komórkowi powołają wspólną spółkę

Polscy operatorzy komórkowi właśnie zaczęli pracę nad Usługa przenośności, która umożliwi abonentom możliwość migracji do konkurencyjnej sieci bez konieczności zmiany numeru telefonu. Jest wstępna zgoda na stworzenie wspólnej bazy danych. Pojawiła się też koncepcja powołania do życia podmiotu, który ma administrować tymi danymi.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls_dzis&id=320278

Powrót do przeszłości

Giełdowa Netia rozpoczyna sprzedaż nowych usług hostingowych (utrzymywanie stron WWW i kont poczty elektronicznej), dedykowanych małym i średnim firmom. Dzięki ofercie Nethosting, operator chce w ciągu kilku lat odgrywać w tym segmencie rynku kluczową rolę. Już w 2005 r. prognozuje pozyskać kilka tysięcy użytkowników.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=320287 (dostęp płatny)

RZECZPOSPOLITA

Na komputery wydajemy ponad 6,5 miliarda złotych rocznie

Jeszcze nie przełom, ale już zmiany

Na sprzęt komputerowy w Polsce wydaje się rocznie ok. 6,5 mld zł, czyli mniej niż na oprogramowanie i usługi informatyczne. Świadczy to o dojrzewaniu rynku, ale komputery to jedna z podstaw informatyzacji i przeznaczana jest na nie nadal prawie co druga złotówka inwestowana w informatykę.

http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/raporty_041129/raporty_a_1.html

Więcej w dodatku 'Teleinformatyka w Polsce'

http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/raporty_041129/index.html

GAZETA PRAWNA

Elektroniczne przyspieszenie

Kolejne banki podłączają swoich klientów do internetu. Tydzień temu zrobił to Bank Ochrony Środowiska. Na początku przyszłego roku operacje przez internet będzie można wykonywać w Dominet Banku.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/28.html?numer=1341&dok=1341.28.115.2.15.2.0.1.htm

Ochrona on-line

Europejski Urząd Patentowy przyznaje ochronę zgłaszanym patentom na terenie wybranych przez wnioskodawcę krajów, sygnatariuszy konwencji. Może to robić bezpiecznie i sprawnie dzięki systemowi Epoline.

GAZETA WYBORCZA

Wreszcie wojna komórkowa!

Operatorzy komórkowi rozpoczęli wreszcie prawdziwą walkę, obniżając ceny średnio o połowę. Mimo to przyniosą w tym roku rekordowe zyski - łącznie zarobią na czysto blisko 3 mld zł.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2417039.html

Polski robot-chirurg - zmarnowana szansa?

Polski robot kardiochirurgiczny - czy będzie to historia sukcesu czy zmarnowanych inwestycji i łatwo straconej szansy? Jedna z niewielu takich konstrukcji na świecie zamiast do szpitali może trafić prosto na półki muzeum techniki. Na projekt dramatycznie brakuje pieniędzy.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2417077.html

Serwisy wymiany plików z płatną muzyką?

Koncerny fonograficzne zainteresowane są sprzedażą muzyki za pośrednictwem serwisów wymiany plików. Już niedługo mają ruszyć autoryzowane serwisy Peer Impact i Mashboxx.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2417047.html

Schyłek ery VHS

Sieci handlowe wycofują ze sprzedaży magnetowidy VHS lub zmniejszają ich ofertę. W ubiegłym tygodniu Dixons, jedna z brytyjskich sieci handlowych, postanowiła wycofać z półek ostatnie z magnetowidów, które przetrwały w jej ofercie.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2417049.html

GAZETA BANKOWA

Cyfrowy podpis doradcy

Polski rynek bezpiecznego podpisu elektronicznego rozwija się bardzo powoli. Niewiele jest jeszcze takich projektów, jak realizowany właśnie przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych dla Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

http://gazetabankowa.pl/dzialy_gb_3/instrumenty/teleinformatyka/0,7840,142,art.html (fragmenty artykułu)

Kto się boi e-podpisu?

Poza obligatoryjnym podpisywaniem informacji o niebezpiecznych transakcjach, które przekazywane są do GIIF, wykorzystanie e-podpisu pozostaje niewielkie.

http://gazetabankowa.pl/dzialy_gb_3/instrumenty/teleinformatyka/0,7841,142,art.html (fragmenty artykułu)

Atut przetargowy

Aukcje internetowe mogą być impulsem pobudzającym rozpowszechnianie podpisu elektronicznego.

http://gazetabankowa.pl/dzialy_gb_3/instrumenty/teleinformatyka/0,7842,142,art.html (fragmenty artykułu)

Bezpieczny i nieprzydatny?

Przepisy o podpisie elektronicznym wymagają zmian. Ale najbardziej potrzebna jest czytelna strategia państwa wobec sektora technologii.

http://gazetabankowa.pl/dzialy_gb_3/instrumenty/teleinformatyka/0,7843,142,art.html (dostęp płatny)

BUSINESSWEEK POLSKA

Szerokim pasmem

Na rynku telekomunikacyjnym ożywienie, choć to głównie zasługa telefonii komórkowej. Operatorzy stacjonarni nie składają jednak broni. Największą nadzieję widzą w oferowaniu usług transmisji danych i dostępu do internetu. Jeszcze na początku lat 90. samo posiadanie telefonu stacjonarnego było dużym sukcesem. Telekomunikacja Polska miała monopol na prawie wszystkie usługi. Z czasem pojawił się duopol, czyli jeden operator alternatywny obok monopolisty, ale tylko na rynkach lokalnych.

http://businessman.onet.pl/artykul.html?DB=162&ITEM=1204374