Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Netia snuje plany wejścia w biznes komórkowy o wartości 1 mld euro - pomogą międzynarodowi giganci. Czy będzie jeden właściciel Idei? Po pięciu miesiącach od wejścia Polski do UE krajowy rynek tzw. składaków komputerowych praktycznie przestał istnieć. Kiedy akcje Polkomtela zmienią właścicieli? Parada zysków gigantów internetu. Microsoft też ma problemy. Rosjanie podjęli rzuconą przez USA rękawicę i już pracują nad planami załogowej wyprawy na Marsa.

PULS BIZNESU

Będzie inwestycja za miliard euro

Operator alternatywny snuje plany wejścia w biznes komórkowy. Mają mu w tym pomóc międzynarodowi giganci. Netia twierdzi, że ma już chętnych do wspólnej budowy biznesu komórkowego w Polsce. Są oni w stanie zainwestować nawet 1 mld EUR. Teraz operator czeka na ogłoszenie przetargu na wolne częstotliwości przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls_dzis&id=315883

RZECZPOSPOLITA

Czy będzie jeden właściciel Idei?

Analitycy nie mają jednoznacznej opinii na temat tego, czy w wyniku zmian w strukturze grupy Telekomunikacji Polskiej SA dojdzie do odkupienia przez TP od France Telecom 34 proc. udziałów PTK Centertel. W tym roku FT wykupił od innych akcjonariuszy akcje Orange, operatora komórkowego i wycofał spółkę z notowań giełdowych.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041025/ekonomia/ekonomia_a_15.html

GAZETA PRAWNA

Składak zagrożony

Po pięciu miesiącach od wejścia Polski do UE krajowy rynek tzw. składaków komputerowych praktycznie przestał istnieć. Kilka tysięcy firm musiało zaprzestać działalności lub zejść do szarej strefy. Stało się tak ze względu na obowiązek posiadania certyfikatu bezpieczeństwa CE, którego cena dla większości małych firm jest nie do udźwignięcia.

Microsoft też ma problemy

Amerykański koncern Microsoft, który dominuje na globalnym rynku komputerowego oprogramowania, zanotował w swoim pierwszym kwartale rozliczeniowym (do 30 września) prawie 11-proc. wzrost zysków. Ale obecnie coraz więcej klientów zwleka z podpisywaniem umów.

GAZETA WYBORCZA

Kiedy akcje Polkomtela zmienią właścicieli?

Szefowie Orlenu, KGHM i PSE spotkali się w zeszłym tygodniu, by ostatecznie ustalić czas i sposób sprzedaży ich pakietów. Chodzi o uzyskanie premii za sprzedaż tak dużego pakietu - polskie firmy (łącznie z tym, co posiada Węglokoks) mają w sumie 61 proc. akcji Polkomtela. Reszta należy do duńskiej firmy TDC i paneuropejskiego operatora komórkowego Vodafone. Obaj zagraniczni potentaci przebierają nogami, bezustannie deklarując chęć dokupienia akcji.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2354045.html

Parada zysków gigantów internetu

Największe firmy internetowe świata po raz kolejny wykazały bardzo dobre wyniki finansowe. eBay, Amazon, Google czy Yahoo zarabiają dziś dziesiątki lub setki milionów dolarów w ciągu zaledwie jednego kwartału.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,52981,2354163.html

GAZETA BANKOWA

Pióro jest wieczne

Luki prawne sprawiają, że podpis cyfrowy warto wykorzystywać tylko do czynności krótkoterminowych i mało ważnych. Kilka lat temu z wielką pompą wprowadzano w Polsce w życie ustawę umożliwiającą stosowanie podpisu cyfrowego. Był to rok 2001.

http://gazetabankowa.pl/dzialy_gb_3/instrumenty/teleinformatyka/0,7544,142,art.html

Outsourcing, czyli co?

Niedawno wprowadzone przepisy zezwalające na outsourcing w sektorze bankowym wzbudzają liczne kontrowersje. W sierpniu Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego dokonał interpretacji części tych przepisów w piśmie wysłanym do prezesów banków.http://gazetabankowa.pl/dzialy_gb_3/instrumenty/teleinformatyka/0,7543,142,art.html

FORUM

Kosmiczny wyścig

Rosjanie podjęli rzuconą przez USA rękawicę i już pracują nad planami załogowej wyprawy na Marsa - mówi Nikołaj Briuchanow, zastępca głównego konstruktora Rakietowo-Kosmicznej Korporacji Energia.

http://tygodnikforum.onet.pl/1194110,0,7612,926,artykul.html