Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Przełom w wartym około 80 mln zł przetargu w Ministerstwie Sprawiedliwości -pod groźbą arbitrażu w UZP resort wycofał preferencje dla TP. UMTS od Ery we wrześniu? FBI będzie śledzić internautów? Przyszłotygodniowemu giełdowemu debiutowi Google'a może zaszkodzić..."Playboy". Polski robot pirotechnik pójdzie na wojnę z terroryzmem? Kiedy do Polski zawita na dobre grid computing. Bankomaty PKO BP w końcu online.

PULS BIZNESU

Resort przestał preferować TP

Telekomunikacja Polska nie ma już uprzywilejowanej pozycji w największym (75 mln zł) tegorocznym przetargu teleinformatycznym na budowę sieci dla Ministerstwa Sprawiedliwości (MS). Resort ugiął się pod falą krytyki, protestami, a przede wszystkim groźbą arbitrażu w Urzędzie Zamówień Publicznych (UZP) i wycofał się z zapisu w specyfikacji, który sprawiał, że tylko TP spełniała jej warunki.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=306988 (dostęp płatny)

Era UMTS?

Wybrani klienci biznesowi PTC testują już transmisję danych w sieci UMTS. Oferta komercyjna zbliża się wielkimi krokami. (s. 7)

RZECZPOSPOLITA

Dell zaskoczył, HP rozczarował

Największy na świecie producent komputerów osobistych Dell poprawił znacznie zysk kwartalny (do 31 lipca), w odróżnieniu od rywala Hewletta-Packarda, który nieco wcześniej zapowiedział gorsze wyniki.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040816/nauka/nauka_a_1.html

GAZETA WYBORCZA

FBI będzie śledzić internautów?

Rozmowy prowadzone za pośrednictwem internetu można podsłuchiwać - uznały władze regulujące rynek telekomunikacyjny w USA. Jeśli projekt poprze senat, FBI będzie miała możliwość śledzenia internatów.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,52981,2230982.html

Google debiutuje

Aukcja internetowa na akcje firmy wystartowała w piątek rano. Debiut już jest opóźniony - m.in. z powodu wysokiej wyceny spółki (329-krotność zysku za 2003 r.) i informacji o ukrywanych emisjach akcji wśród pracowników.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,52981,2230152.html

Polskie roboty

Podejrzane porzucone pakunki, alarmy bombowe... Polscy inżynierowie, jako jedni z nielicznych na świecie, produkują zaawansowane mobilne roboty pirotechniczne, które neutralizują podłożone bomby, oszczędzając śmiertelnego ryzyka ludziom.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,52981,2230083.html

GAZETA PRAWNA

Nareszcie

Klienci największego polskiego banku detalicznego, PKO BP, nareszcie mają możliwość sprawdzenia salda rachunku w jednym z 1785 bankomatów.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/28.html?numer=1268&dok=1268.28.115.2.12.4.0.1.htm

E-kancelaria dla przedsiębiorców

Zainteresowani poradą z dziedziny prawa gospodarczego, podatkową czy z zakresu księgowości nie muszą spotykać się z doradcą. Wirtualna kancelaria obsłuży ich równie skutecznie.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/28.html?numer=1268&dok=1268.28.453.2.16.2.0.1.htm

GAZETA BANKOWA

Polska poczeka na grid

Pierwsze instalacje technologii gridowych w polskich firmach pojawią się najwcześniej w przyszłym roku. Nie ma pewności, że sektor finansowy znów znajdzie się w awangardzie.

http://www.gazetabankowa.pl/dzialy_gb_3/instrumenty/teleinformatyka/0,6908,142,art.html (fragmenty artykułu)

Symulacja rzeczywistości

Grid computing może posłużyć jako znakomite narzędzie do tworzenia finansowych analiz. Pozwala znacząco skrócić czas przetwarzania danych, a także zredukować koszty.

http://www.gazetabankowa.pl/dzialy_gb_3/instrumenty/teleinformatyka/0,6907,142,art.html (fragmenty artykułu)

Siatka na motyle

Firmy komputerowe przekonują swoich klientów o zaletach technologii gridowych. Ale na razie nowinki przebijają się z trudem. Koncepcja technologii gridowej opiera się na starym pomyśle wykorzystania zasobów wielu komputerów połączonych w sieć obliczeniową.

http://www.gazetabankowa.pl/dzialy_gb_3/instrumenty/teleinformatyka/0,6906,142,art.html (fragmenty artykułu)

KONFERENCJE

HP World 2004 - 16-20 sierpnia - więcej informacji:http://www.interex.org/conference/index.html

Seybold - 16-19 sierpnia - więcej informacji:

http://www.seybold365.com/sf2004/index.php

Comdex Korea - 16-19 sierpnia - więcej informacji:

http://comdex.chosun.com/

Seoul Game Show 16-19 sierpnia - więcej informacji:

http://www.seoulgameshow.co.kr