Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Misją państwa, według rządowego projektu Agendy Warsaw City 2010, powinno być stworzenie warunków rozwoju taniego i bezpiecznego mechanizmu zamiany oszczędności na inwestycje krajowych przedsiębiorstw. TP Internet zaproponowała podniesienie kapitału Wirtualnej Polski, której jest udziałowcem, o 120 mln zł. Resort spraw wewnętrznych sprawdzi, czy w przetargu na system radarowy do ochrony granicy morskiej nie doszło do nieprawidłowości. Ster-Projekt obejmie akcje nowej emisji Telmaksu, która będzie stanowić do 25% jej podwyższonego kapitału.

RZECZPOSPOLITA

Giełda dla polskiej gospodarki

Pora, aby rynek kapitałowy i giełda zostały zaprzęgnięte do wspierania polskiej przedsiębiorczości. Misją państwa, według rządowego projektu Agendy Warsaw City 2010 powinno być stworzenie warunków rozwoju taniego i bezpiecznego mechanizmu zamiany oszczędności na inwestycje krajowych przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich. Jedną z propozycji materiału przygotowanego przez IBnGR na zlecenie Ministerstwa Finansów jest stworzenie otwartego wyspecjalizowanego segmentu rynku skierowanego do średnich krajowych spółek opartego na modelu Alternative Investment Market znanego z Wielkiej Brytanii. (s. B 3)

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040308/publicystyka/publicystyka_a_11.html

Bull: pomoc po nowemu

Rząd francuski zwrócił się do Komisji Europejskiej o zaakceptowanie nowego planu pomocy publicznej dla Bulla, która ma uchronić firmę od krachu. Ma ona polegać na podwyższeniu kapitału z udziałem inwestorów zagranicznych. (s. B 4)

TPI proponuje megaemisję

TP Internet zaproponowała podniesienie kapitału Wirtualnej Polski, której jest udziałowcem, o 120 mln zł. Inwestorzy mniejszościowi pozostający z TPI w konflikcie, którzy zaproponowali m.in. przejęcie odpowiedzialności za WP, zastanawiają się, po co portalowi tyle pieniędzy. Sam zarząd WP informował w lutym, że do samowystarczalności wystarczy mu podniesienie kapitału spółki o 11 mln zł. Inwestorzy mniejszościowi proponowali, aby podwyższenie nie przekraczało 48 mln zł. (s. B 7)http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040308/ekonomia/ekonomia_a_17.html

PULS BIZNESU

MSWiA skontroluje kontrowersyjny przetarg

Resort spraw wewnętrznych sprawdzi, czy w przetargu na system radarowy do ochrony granicy morskiej nie doszło do nieprawidłowości. System ma dostarczyć niemiecka firma Atlas, pomimo, że przegrała przetarg. Przetarg wygrała firma Ster-Projekt, ale Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej uznało ofertę firmy za nieważną z powodów administracyjnych. (s. 3)

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=wiadomosci&id=282022

Ster-Projekt chce 25% Telmaksu

Ster-Projekt obejmie akcje nowej emisji Telmaksu, która będzie stanowić do 25% jej podwyższonego kapitału. Telmax przejmie zaś PUP Spin, dostawcę rozwiązań bilingowych, w zamian dając spółce 4,8 mln własnych akcji. (s. 9)

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=2284&id=281972