Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Lubelska policja rozbiła gang hakerów rozsyłających dla zabawy wirusy komputerowe. Wiadomo też, kto podrobił witrynę mBanku, Citibank i Intelligo ścigają oszustów. Jutro kolejna odsłona walki o Wirtualna Polskę. Przed nami ekspansja szerokopasmowego Internetu. Rynek ERP ruszył z miejsca po dwóch latach. Abonenci mają coraz więcej praw wobec monopolisty.

GAZETA WYBORCZA

Hackmistrz(e) z Lublina

Zatrzymani przez lubelską policję hakerzy przyznali się do winy. Udowodniono im zarażenie wirusami co najmniej 800 komputerów w Polsce, we Włoszech, Niemczech oraz USA. Dzięki temu mogli śledzić internetowe zakupy i operacje bankowe użytkowników. Zatrzymana ósemka będzie odpowiadać z wolnej stopy. Grozi im do pięciu lat więzienia. (s. 8)

Na tropie e-oszustów

Bankowcy ruszyli na otwartą wojnę z oszustami, którzy rozsyłali do klientów e-maile z adresem kierującym do fałszywej witryny. Na razie nie ujawniają bliższych szczegółów. Według dziennika, w przypadku mBanku prawdopodobnie chodziło o przetestowanie mechanizmu pozwalającego na maskowanie przez przeglądarkę Internet Explorer prawdziwego adresu, na który kierowany był użytkownik. (s. 24)

Dokąd zmierza WP?

Czy wewnętrzne spory pomiędzy akcjonariuszami doprowadzą do upadku drugiego co do wielkości portalu w Polsce? Na jutrzejszym walnym zgromadzeniu będą głosowane dwie uchwały o podniesieniu kapitału - zarządu WP oraz mniejszościowych akcjonariuszy. (s. 26)

RZECZPOSPOLITA

Więcej, szerzej

Zarówno rząd, jak i operatorzy telekomunikacyjni przewidują szybki rozwój szerokopasmowego dostępu do Internetu w Polsce. Zdaniem wiceministra infrastruktury Wojciecha Hałki za trzy lata z takiej formy dostępu do stron będzie korzystać ok. 1,6 mln użytkowników. TPSA przewiduje z kolei, że w tym czasie pozyska milion klientów szerokopasmowego Internetu w technologii DSL. (s. B4)

ERP reaktywacja?

Po dwóch latach stagnacji przedsiębiorstwa zawarły w ubiegłym roku więcej kontraktów i rozpoczęły więcej - ok. 500 -wdrożeń systemów wspomagających zarządzanie. W minionym roku polski rynek ERP osiągnął 52,9 mln USD. (s. B4)

Więcej swobody

Pod koniec stycznia weszły w życie przepisy, które pozwalają m.in. wybrać innego operatora, który połączy rozmowy taniej niż TPSA. Abonenci Telekomunikacji mogą zmienić sieć zachowując dotychczasowy numer. Jednak TPSA nie spieszy sie do zawierania odpowiednich umów z innymi operatorami. (s. C1)