Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Dokończenie restrukturyzacji i redukcja kosztów grupy - to podstawowe cele Telekomunikacji Polskiej na 2004 r. Softbank zarobi na aneksie do umowy z PKO BP 24 mln zł. Karen zakończy rok z zyskiem. Giganci IT powoli sondują polski rynek. Internet dzieli zamiast łączyć.

PARKIET

Prognozy TP

Według prezesa Marka Józefiaka wielkość przychodów zależy w dużym stopniu od inwestycji. W tym roku spółka zaplanowała na inwestycje blisko 4,5 mld zł, a do tej pory wydała 2,7 mld zł. Zarząd chce utrzymać w przyszłym roku wydatki na tym samym poziomie. (s. 2)

Aneks Softbanku

Spółka poinformowała o podpisaniu aneksu do umowy z PKO BP na dostawę oprogramowania firmy Microsoft. Dzięki temu w ciągu trzech lat zainkasuje dodatkowo 6,3 mld USD (ok. 24 mln zł). (s. 5)

Zysk netto Karenu

Karen Notebook zanotuje w bieżącym roku kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży (z 85 mln zł w 2002 r.) oraz wypracuje zysk netto. Przed rokiem strata wyniosła blisko 3 mln zł. Spółka sprzeda co najmniej 20 tys. notebooków, czyli o ponad 40 proc. niż w ubiegłym roku. (s. 5)

PULS BIZNESU

Konsolidacja wkrótce?

Perot Systems, CSC, EDS, Cap Gemini, Debis...lista polskich spółek IT, które są już na celowniku zachodnich koncernów, wydłuża się. Głównie dzięki wejściu Polski do Unii. (s. 6)

GAZETA WYBORCZA

Lepsze mosty niż internet

Zdaniem ministra nauki prof. Michała Kleibera mała liczba internautów w naszym kraju to efekt nie tylko ubogiej infrastruktury, ale również słabego popytu. W Polsce nie ma zgody społecznej co do tego, że internet należy promować po prostu dlatego, że się to opłaca. Środki z Unii idą na drogi i mosty, a społeczeństwo nie domaga się od polityków większego zainteresowania rozwojem infrastruktury teleinformatycznej. (s. 23)

Nie tylko wirusy trapią firmy

Według raportu o bezpieczeństwie informatycznym w firmach, rośnie świadomość wagi tego problemu, jednak wiele przedsiębiorstw podchodzi do tej sprawy w sposób fragmentaryczny. (s 22)