Poniedziałkowy Przegląd Prasy

CL kupił 30% firmy Aram, która ma 'silną pozycję w sektorze publicznym'. Urząd skarbowy zwrócił Optimusowi 18,3 mln zł nadpłaconego podatku VAT. News Corp. zainwestuje w Polsat? UMTS w Czechach: usługa później, płatność wcześniej. Polscy udziałowcy Polkomtela będą chcieli wypłaty dywidendy z zysku spółki.

PARKIET

ComputerLand kupuje Aram

Za 1,25 mln zł CL objął 30% akcji w spółce Aram, świadczącej usługi integracyjne, sprzedającej oprogramowanie i sprzęt. Ta ostatnia dziedzina przyniosła Aramowi trzy czwarte ubiegłorocznych przychodów, które wyniosły 57,2 mln zł. Firma ma silną pozycję wśród klientów sektora administracji publicznej i samorządów, dostarcza m.in. sprzęt do szkół. (s. 3)

Kasa wróciła do Optimusa

W piątek na konta Grupy Onet.pl wpłynęło 18,3 mln zł z tytułu zwrotu nadpłaconego podatku (z odsetkami). Kwota zostanie przekazana do "nowego" Optimusa. Wydanie środków przez organa skarbowe trwało tylko 2 tygodnie od wyroku NSA. (s. 5)

RZECZPOSPOLITA

Ster-Projekt: teraz Telmax

Ster-Projekt zamierza w najbliższym czasie zamknąć transakcję przejęcia spółki DRQ. Za 85% udziałów zapłaci Grupie Onet.pl 34-36,4 mln zł. Do końca przyszłego roku Ster-Projekt ma wydać na przejęcia w branży IT 60 - 70 mln zł. Następnym celem ma być giełdowy Telmax. (s. B 1)

Najpierw telewizja

Rupert Murdoch przygotowuje się do ekspansji w Polsce, negocjując inwestycję w Telewizję Polsat. Według pogłosek może chodzić o 1/3 udziałów w telewizji Zygmunta Solorza. Obie strony potencjalnej transakcji dementują (Polsat), lub pozostawiają bez komentarza (News Corp.) te doniesienia. (s. B 3)

UMTS w Czechach później

Najwięksi czescy operatorzy komórkowi: Eurotel i T-Mobile zawarli z Urzędem Regulacji Łączności CTU umowę o odroczeniu o rok uruchomienia telefonii UMTS. Usługi 3G na 90% obszaru Pragi będą możliwe od 2006 roku. W ramach ugody, obaj operatorzy spłacą całość koncesji szybciej - do końca 2004 roku, a nie 2011. (s. B 3)

PULS BIZNESU

KGHM, PKN, PSE i... dywidenda

Najwięksi polscy akcjonariusze Polkomtela zgodnie domagają się wypłacenia dywidendy z zysku spółki. W ub. roku podzielili już między siebie ok. połowy z 515 mln zł. W br. DI BRE prognozuje, że zysk operatora sieci Plus wyniesie 633 mln zł. (s. 8)