Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Podatek giełdowy uderzy w finanse GPW. Betacom: w drodze na giełdę. Szeptel wychodzi na prostą. Znów zmiany w Wirtualnej Polsce. Sieć zyskuje ludzką twarz.

PARKIET

Skarb Państwa szkodzi swojej spółce

Wprowadzenie podatku od zysków giełdowych z początkiem przyszłego roku zaszkodzi sytuacji finansowej Giełdy Papierów Wartościowych. Skarb Państwa szkodzi więc swojej spółce, w której ma 98 proc. kapitału zakładowego. (s. 1, 2)

Rosną wyniki

Sprzedaż Betacomu w 2003 r. powinna być wyższa o co najmniej 20 proc. w porównaniu z 2002 r. - uważa Mirosław Załęski, prezes spółki. Zysk netto będzie rósł jeszcze szybciej, bo firma zmienia strukturę przychodów i zwiększa udział wysokomarżowych usług informatycznych. Firma złożyła już w KPWiG prospekt emisyjny. Subskrypcja na 450 tys. akcji serii E planowana jest na koniec tego lub początek przyszłego roku. (s. 4)

Szersza oferta Szeptela

Szepietowska firma zakończyła restrukturyzację zobowiązań. Aby wyjść na prostą musi zwiększyć sprzedaż. Zarząd liczy, że w przyszłym roku przychody wzrosną niemal o 60 proc. Szeptel zamierza zaoferować połączenia międzystrefowe i międzynarodowe oraz usługi dial-up. (s. 6)

PULS BIZNESU

Nowy inwestor portalu

Z małego problemu zrobił się duży. W spór między drobnymi akcjonariuszami WP a TP S.A. weszły fundusze Elliotta, znane z... Elektrimu. (s. 13)

GAZETA WYBORCZA

Jak zmieni nas Internet?

Nowoczesna technologia nie zniszczy więzi społecznych, ale zmieni ich formułę. Sieć kontaktów będzie gęstsza i te kontakty nie będą wymuszone przez miejsce urodzenia i zamieszkania. W coraz większym stopniu będą to kontakty z wyboru - mówi GW prof. Janusz Czapiński. (s. 22)