Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Uczestnicy przetargu o dostawę sprzetu dla systemu Poltax w MF zarzucają CL podanie nieprawdziwych inforamcji. Sąd odebrał menadżerom z QXL Ricardo prawo do sprawowania funkcji członków zarządu Allegro.pl. Pekao dąży do upadłości Szeptela.

PULS BIZNESU

Ostra rywalizacja w przetargu MF

Zaczyna się walka o wart około 40 mln zł przetarg na sprzęt (10 tys. terminali oraz 1000 serwerów dla iizb i urzędów skarbowych) do systemu Poltax w Ministerstwie Finansów. Jeden z mniejszych przetargów (5-6 mln zł) na dostawę sprzętu dla resortu wygrał już ComputerLand, firma startuje też w głównym konkursie. Tymczasem konkurenci z poprzedniego przetargu zarzucają CL podawanie nieprawdziwych informacji o oferowanych produktach - np. o korzystaniu z tzw. preferencji krajowych. CL powinien wówczas dostarczyć produkty co najmniej w 50% krajowe - tymczasem CL sprzedał serwery IBM ze Szkocji i monitory Samsung z Korei. (s. 3)

GTS wyjdzie poza Warszawę

GTS Polska po uzyskaniu zezwolenia URTiP rozszerzy działalność na kolejne, poza Warszawą miasta - te, w których posiada oddziały. W sumie w br. nakłady inwestycyjne firmy mają wynieść 20 mln zł. (s. 4)

PARKIET

Spór o Allegro.pl

Sąd zakazał brytyjskim menadżerom z QXL Ricardo wykonywania funkcji członków zarządu Allegro.pl. Zdaniem prawników QXL Ricardo, do niedawna wyłącznego właściciela Allegro.pl, decyzja sądu jest jednak wadliwa i opiera się na fałszywych informacjach. (s. 5)

Pekao: Szeptel to bankrut

Szeptel zaproponował swoim wierzycielom 40-proc. redukcję długów i spłatę pozostałej części długu w ciągu ośmiu lat. W całości zostaliby spłaceni wierzyciele, których należności nie przekraczają 10 tys. zł. Nie wiadomo jednak, jaką część szacowanego na 47 mln zł długu Szeptel chce objąć porozumieniem. Tymczasem największy wierzyciel operatora - Pekao - chce upadłości spółki, wniosku tego nie poparł natomiast Bank Spółdzielczy w Szepietowie, drugi z dużych wierzycieli operatora. (s. 5)

GAZETA WYBORCZA

I dowody, i światłowody

Firma Biatel, która buduje światłowody przy gazociągach, może zastąpić PTK Centertel przy eksploatacji systemu transmisji danych osobowych niezbędnych do wydawania paszportów i dowodów osobistych. (s. 22)