Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Na CeBIT najjaśniej błyszczy gwiazda Wi-FI, m.in. przedstawiono nowy standard 802.11g, który umożliwia transmisję z prędkością do 54 Mb/s. Firmy korzystające z "Płatnika" w rozliczeniach z ZUS nadal muszą mieć system operacyjny Windows.

RZECZPOSPOLITA

Zarobić na spadku po Saddamie

W związku z niestabilną sytuacją w Iraku, budżet państwa nie może odzyskać 700 mln USD a firmy płacą wyższe ceny za surowce, spadają ich zyski, bo popyt jest ograniczony. Polskie władze licząc na złagodzenie embarga nałożonego na Irak i stabilizację w tym kraju chcą doprowadzić do sytuacji, w której polskie firmy będą mogły wrócić na iracki rynek. Polska i Irak powołały komisję mieszaną, a w 2002 roku Polska weszła do tzw. grupy preferencyjnych partnerów gospodarczych Iraku. Przed 1990 rokiem wartość wymiany wynosiła 250 mln USD rocznie. Obroty te wynikały z dostaw polskich usług i sprzętu - głównie broni - oraz importu ropy naftowej. W 2002 roku obroty wyniosły nieco ponad 1 mln 28 tys. USD. (s. B 1)

F-16 po określeniu offsetu

W sobotę parafowano umowy - główną i finansową - dotyczące zakupu przez Polskę 48 samolotów F-16 za 3,5 mld USD (wraz z odsetkami 4,5-4,7 mld USD). Ostateczne podpisanie obu umów jest uzależnione od terminu zakończenia i wyników negocjacji dotyczących inwestycji kompensacyjnych w polskim przemyśle (tzw. offsetu). Strony modyfikują obecnie swoje propozycje i zgłaszają nowe projekty offsetu. Polacy przekazali nowe propozycje w ubiegłym tygodniu, strona amerykańska ma przedstawić nowe propozycje w najbliższym tygodniu. (s. B 1)

Błyszczy gwiazda Wi-FI

Wi-Fi, czyli lokalna bezprzewodowa technologia szybkiego dostępu do Internetu, jest jednym z najgorętszych tematów na trwających w Hanowerze do 19 marca dorocznych targach CeBIT. Wiele firm prezentowało urządzenia - punkty dostępu, specjalne karty - oraz komponenty niezbędne do uruchomienia sieci Wi-Fi (WLAN). Poza znanymi już także na polskim rynku systemami zgodnymi ze standardem 802.11a i 802.11b zaprezentowano także urządzenia działające w nowym standardzie 802.11g, który umożliwia transmisję z prędkością do 54 Mb na sekundę. Warto przypomnieć, że oferowana przez Telekomunikację Polską SA Neostrada+, oparta na technologii przewodowej ADSL, pozwala na transmisję z prędkością do 2 Mb na sekundę. (s. B 2)

GAZETA WYBORCZA

Janosika nie wpuścili do ZUS-u

Ponad milion firm w Polsce musi rozliczać się z ZUS-em przy użyciu programu „Płatnik”, co z kolei zmusza je do korzystania z OS Windows. Informatycy z Ruchu na Rzecz Wolnego Oprogramowania próbują stworzyć wersję „Płatnika” dla Linuksa. Żeby jednak Płatnik mógł działać pod innymi systemami, konieczne jest poznanie metody kodowanych danych w ZUS-ie. Po kilku miesiącach od złożenia oficjalengo zapytania jeden z programistów z projektu „Janosika” otrzymał pismo z ZUS-u, z którego wynika, że instytucja po prostu nie wie, jak szyfrowane są dokumenty w "Płatniku".

(s. 20)