Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Najgorszy od 1,5 roku atak na Internet mógł spowodować w weekend utratę nawet 30% danych przesyłanych w Sieci. Prawdopodobna fuzja HVB i Comerzbanku pociągnie za sobą połączenie BPH PBK i BRE. Komputery NTT wygrały drugi przetarg MENiS na dostawę sprzetu dla szkolnych pracowni. "Gdy nie można wykazać się rentownością, trzeba postawić na przejrzystość - radzą w Davos.

PULS BIZNESU

Resort edukacji znów zamawia komputery

W piątek w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu ujawniono 6 ofert na dostawy komputerów do szkolnych pracowni informatycznych tzw. II regionu (woj. podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie i świętokrzyskie). Najniższe oferty złożyły proponujące dostawę i instalację sprzętu NTT firmy i ComArch, odpowiednio 6,9 mln zł i 7 mln zł. Kolejne pod względem atrakcyjności były oferty Ster-Projektu i OFEK, które proponowały sprzęt JTT, oraz Aram (NTT). Najmniej korzystną cenowo ofertę złożył 2Si, który proponował sprzęt Optimusa. Właśnie cena decyduje o wyborze oferty. (s. 4)

RZECZPOSPOLITA

Atak na globalną sieć

W sobotę robak komputerowy zaatakował setki tysięcy komputerów na całym świecie. Największe trudności z połączeniem z Interentem mieli mieszkańcy Korei Południowej. Zaatakowane zostały także serwery amerykańskich instytucji rzadowych. W ocenie ekspertów był to najgorszy atak od 18 miesięcy i mógł spowodować utratę nawet 30% danych przesyłanych w Sieci. (s. B 1)

Czy BRE połączy się z BPH PBK

Według informacji Der Spiegel HVB Group i Commerzbank porozumiały się w sprawie fuzji. W Polsce HVB jest właścicielem BPH PBK, a Comerzbank - połowy BRE. Według informacji gazety jedyną niewiadomą ma być jeszcze termin fuzji. (s. B 1)

Szczyt w Davos

Przeczekać się nie da

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos radzono nad sposobami wyjścia z recesji. Carlos Ghosn, szef Nissana mówił m.in. o wadze otwartości i przejrzystości działań w trudnych czasach. "Gdy nie można wykazać się rentownością, trzeba postawić na przejrzystość" - mówił Ghosn. Z kolei szefowa HP, Carly Fiorina mówiła o tym, by nie redukować kosztów mechanicznie, a raczej przystosowywać koszty poprzez korekty do przyszłych potrzeb. (s. B 2)