Poniedziałkowy Przegląd Prasy

MENiS rozpisał trzy przetargi na dostarczenie w przyszłym roku komputerów do pracowni szkolnych. Leszek Czarnecki ogłosił wezwanie na akcje Getina. Ministerstwo Gospodarki wybrało 13 firm, które wesprze w inwestycjach.

PARKIET

Ożywienie w bólach

Według danych podanych przez GUS, w III kwartale wzrost gospodarczy w kraju wyniósł 1,6%, wobec 0,8% w II kwartale. Popyt krajowy zwiększył się o 1,1%, co oznacza, że pozytywny wpływ na wzrost PKB miał również handel zagraniczny. W ujęciu rocznym eksport po trzech miesiącach br. wzrósł o 8,9%, a import - o 6,4%. Stopniowemu wyhamowaniu uległ spadek inwestycji w gospodarce - z 8,4% w II kwartale do 6,4% w III kwartale. W listopadzie nastąpił jednak ponownie wzrost stopy bezrobocia - z 17,5% do 17,8%. (s. 1)

Wezwanie na Getin

Leszek Czarnecki chce zwiększyć do 100% swoje zaangażowanie w Getinie. Zamierza też kupić pozostałe akcje dające ponad 40% głosów na WZA po 0,76 zł za sztukę. Wezwanie potrwa do 27 stycznia 2003 r. Prawdopodobnie na bazie Getina powstanie spółka prowadząca działalność typu venture capital. Platforma elektroniczna może wówczas zostać sprzedana Marketplanet lub Xtrade - spekuluje Parkiet. (s. 4)

PULS BIZNESU

Resort gospodarki wesprze 13 firm

Ministerstwo Gospodarki wybrało 13 firm spośród 169, które złożyły wniosek o wsparcie inwestycji. Mimo że decyzja miała być ogłoszona jeszcze w listopadzie, nadal niewiadomo oficjalnie, które spółki znalazły się na liście. Według PB jest na niej Toyota i Lafarge. Wsparcie resortu wyniesie łącznie 72 mln zł. (s. 3)

NWZA Elektrimu zostało przełożone

Piątkowe zgromadzenie akcjonariuszy Elektrimu zakończyło się bez podjęcia jakiejkolwiek uchwały. Prawo głosu z akcji należących do Ryszarda Opary przejął Jan Rybnkiewicz, który domaga się 5 mln zł za pośrednictwo przy zakupie akcji holdingu. NWZA będzie wznowione 17 stycznia 2003 r. (s. 4)

Resort edukacji zamówi komputery za 21 mln zł

MENiS rozpisał trzy przetargi na dostawę sprzętu do 360 pracowni internetowych dla szkół w 2003 r. W każdej pracowni ma się znaleźć ok. 19 komputerów PC i jeden serwer. Przetargi mają zostać rozstrzygnięte na początku przyszłego roku. (s. 5)

GAZETA WYBORCZA

Dzielą się w sieci

Po usłudze OnetKonekt - wprowadzonej przez Onet i Energis - na rynku mają się pojawić kolejne tego typu. Od momentu uruchomienia pierwszej usługi VISP skorzystało z niej już 120 tys. osób. (s. 22)

RZECZPOSPOLITA

Trendy będą wydawać cztery tytuły Inforu

Działająca od kilku miesięcy spółka Trendy - wydawca "Gazety Bankowej" - przejmie wydawanie czterech tytułów Grupy Wydawniczej Infor. Są to: "Doradca Podatnika", "Fiskus", "Jak prowadzić księgę rachunkową" i "VAT 2003". (s. B 3)