Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Notowania Softbanku wzrosły w czasie ostatnich ośmiu sesji o 16%, tymczasem na rynku pojawił się raport nieco na wyrost oceniający możliwości spółki. Telmax poinformował o intensyfikacji rozmów w sprawie przejęcia kilku spółek IT.

PARKIET

Losy Elektrimu w rękach BRE

Na 11 września br. ustalono termin spłaty przez Elektrim 100 mln EUR zadłużenia wobec obligatariuszy. W ciągu piętnastu dni od tej daty także BRE powinien zapłacić obligatariuszom kolejne 100 mln EUR. Tymczasem według Parkietu możliwe jest, że BRE nie wywiąże się ze swojej części umowy. Według cytowanego przedstrawiciela obligatariuszy, oprócz oczywistego w takim przypadku upadku Elektrimu, spowoduje to jednak także utratę przez bank reputacji. (s. 1, 3)

Softbank powoli odrabia stratę

W piątek, po raz ósmy pod rząd Softbank odnotował wzrost notowań – w sumie w tym czasie akcje spółki zyskały 16%. Nadal jednak spółka nie odrobiła niedawno poniesionych strat – związane one były z niepotwierdzonymi pogłoskami o prowadzeniu przez Softbank tzw. twórczej księgowości. (s. 2)

Telmax rusza na łowy

W decyzdującą fazę weszły rozmowy Telamxu z potencjalnymi kandydatami do przejęcia. Według pierwotnych informacji zarządu spółki, pierwsze akwizycje miały być dokonane latem. Obecnie wiadomo, że rozmowy przeciągnęły się ze względu na konieczność przeprowadzenia w firmach, którymi zainteresowany jest Telmax due dilligence. Akwizycje mają być prawdopodobnie sfinansowane z nowej emisji, na razie jednak jej termin i wielkość są okryte tajemnicą. (s. 4)

PRAWO I GOSPODARKA

ERA poza boiskiem

Polska Telefonia Cyfrowa zdecydowała, że nie będzie sponsorować pierwszej reprezentacji w piłce nożnej. Według nieoficjalnych informacji, dotychczas za roczną współpracę PTC płaciła 1,5 – 3 mln USD. Według obserwatorów, najbardziej prawdopodobnym zmiennikiem operatora sieci ERA w roli sponsora będzie TP S.A. (s. 6)

Vivendi sprzedał Vizzavi

Vivendi Universal sprzeda udziały w portalu internetowym Vizzavi. Vodafone zgodził się odkupić 50-proc. udziałów Vizzavi za 142,7 mln EUR. (s. 10)

PULS BIZNESU

Raport o Softbanku budzi zdziwienie na rynku IT

DM BIG BG zachęca inwestorów do kupna akcji Softbanku przekonując m.in., ze firma posiada system scentralizowany, który może oferować PKO BP i innym bankom. Analityk tej instytucji napisał, że Softbank jest jedyną firmą w Polsce wdrażającą system ICBS, konkurencyjny wobec Profile'a i Alltel'a. Tymczasem jak się okazuje, prawa do systemu posiada firma Fiserv, która nie udostępniła dotychczas licencji żadnej firmie w Polsce, w tym Softbankowi. Softbank uczestniczył w trzech polskich wdrożeniach systemu jedynie przy migracji danych. (s. 5)